fransa vizesi

Fransa Vizesi

İş, ziyaret, seyahat ve diğer nedenler ile Fransa’ya gitmeyi planlayan umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa vize işlemlerini yerine getirmesi gerekir. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Fransa seyahatlerinde yeşil, gri ve siyah pasaport hamili Türk vatandaşları Fransa Vizesi işlemlerinden muaf olurlar.

Fransa vize başvuruları direkt olarak Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ya da Fransa Ankara Büyükelçiliğine yapılmamaktadır. Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile Fransa Vizesi işlemleri yürütülmektedir. Ancak 90 günü aşan uzun süreli Fransa seyahatleri için vize başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğuna yapılmaktadır.

Fransa Vizesi alabilmek için Fransa Konsolosluğunun belirlediği prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Fransa, Schengen bölgesi kapsamında bulunduğu için Schengen vizesi olan vatandaşların vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Schengen vizesi ile ilk olarak Fransa’ya gidilmek şartı ile diğer Schengen ülkelerine de yeni vize almadan seyahat edilebilmektedir.

Fransa Vize İşlemleri

Fransa’ya seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport hamili vatandaşların Fransa Vizesi almaları zorunludur. Fransa vizesi almak için bazı kuralların yerine getirilmesi gerekir. Öncelikle Fransa’ya hangi amaçla gidileceği belirlenmelidir. Çünkü Fransa’ya yapılacak olan ziyaretin amacına göre vize türleri ve istenen evraklar değişmektedir.

Yapılacak seyahatlere göre Fransa vizesi; Turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi, transit vize, Schengen vizesi, erasmus vizesi, gemici vizesi, şoför vizesi, öğrenci vizesi gibi farklı kategorilere ayrılır. Bu vize türlerinden hangisi için başvuru yapılacak ise o vize türüne uygun evrakların hazırlanması zorunludur. Vize başvuru evrakları meslek grubuna göre de değişmektedir.

Fransa vize başvurusu için bölge sınırlaması bulunmaktadır. Fransa Konsoloslukları, kendi görev alanında bulunan il ve ilçelerdeki vatandaşlara hizmet vermektedir. Buna göre, Fransa vize başvurusunu İstanbul Başkonsolosluğundan yapabilecek olan şehirler şunlardır:

Aydın – Balıkesir – Bursa – Bilecik – Denizli – Çanakkale – Edirne – İzmir – İstanbul – Kocaeli – Kırklareli – Kütahya – Manisa – Sakarya – Muğla – Yalova – Uşak – Tekirdağ

Yukarıda verilen iller dışında kalan yerlerde ikamet eden vatandaşlar, Fransa vizesi işlemlerini Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne yapmalıdır. Fransa vizesine başvuru yapabilmek için randevu alınması gerekmektedir. Randevular, Konsolosluğun yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilir. Bu nedenle seyahatlerinizde bir aksaklık yaşamamak için başvuruların seyahatten en az 1 ay önce yapılması önerilir.

Fransa Vizesi İçin Randevu İşlemleri

Fransa vizesine başvuru için gerekli olan randevu, vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile alınabilir. Verilen randevu günü ve saatinde orada bulunulmaz ise randevu iptal edilir. Bu durumda yeni bir randevu alınması gerekir.

Randevu esnasında parmak izi alınacağı için başvuru sahibinin şahsen orada bulunması gerekmektedir. Randevu işlemleri mülakat şeklinde gerçekleştirilmez. Başvuru esnasında kişisel bilgiler ve hangi vize türünün alınacağı bilgileri verilirken parmak izi de alınmaktadır. İlk defa Schengen vizesi alacak olan kişilerin parmak izi vermeleri zorunlu tutulmuştur. Vize başvuru işlemi esnasında verilen parmak izi 5 yıl süre boyunca geçerlidir. Pasaport ve kimlik başvurularında da parmak izi alınır. Ancak bu işlemlerde alınan parmak izi ile vize işlemlerinden alınan parmak izi birbirinden farklı olduğu için biri diğerinin yerine kullanılamaz.

Fransa vizesi nasıl alınır

Fransa Vizesi Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Fransa Vizesinin kısa sürede olumlu sonuçlanması, vize için hazırlanan belgelerin doğru ve eksiksiz olmasına bağlıdır. Hazırlanacak olan belgeler, alınacak olan vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir.

-Pasaport

Fransa vize işlemlerinde pasaportun istenilen prosedürlere uygun olması gerekir. Fransa seyahatinin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. Döviz ile gümrük kayıtlarının dışında pasaportta en az 2 tane sayfanın vize işlemleri için boş olması gerekir. pasaportun yıpranmamış olması ve 10 yıldan daha eski olmaması istenir.
18 yaşından küçük olan çocuklar için Fransa vizesi alınacak ise başvurular esnasında ve pasaport işlemlerinde, anne ve babadan muvaffakatname alınarak noterde imzalatılması gerekir. Anne ya da babasından yalnızca biri ile seyahat ediliyor ise seyahat etmeyen kişiden muvaffakatname alınır.

-Fotoğraf

Fotoğrafın 6 aydan daha yeni olması gerekir. 35 x 45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz olması istenir. 2 tane istenen fotoğrafın biyometrik olması gerekmektedir.

-Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Fransızca ve İngilizce olarak doldurulması gereken vize başvuru formunda verilen bilgilerin her birinin doğru olması gerekir. Verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi de gerekmektedir. Vize başvuru formu, en önemli belgelerden biridir. Bu belge olmadan yapılan başvurular, Fransa Konsolosluğu tarafından geri çevrilmektedir.

-Fransa Vize Talep Dilekçesi

Fransa Vize başvurularında Fransa Konsolosluğuna hitaben vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır. Vize talep dilekçesinde, Fransa seyahatinin temel amacı, süresi, uçak bilgileri, konaklama bilgileri ve masrafların nasıl karşılanacağı ile ilgili geniş ve kapsamlı bilgiler verilmelidir. Vize talep dilekçesinde vizenin temel amacını anlayamayan Konsolosluk, vize başvurusunu geri çevirebilir ya da ek evrak isteyerek başvuru sahibi ile görüşme talep edebilir. Bu nedenle bilgilerin net olarak hazırlanması gerekir.

Kişi maaşlı çalışan ya da işyeri sahibi ise vize talep dilekçesi şirket sahibi tarafından hazırlanır. Ayrıca şirketin antetli kağıdına hazırlanması ve imzalı – kaşeli olması istenir. Dilekçede çalışanın seyahat dönemlerinde izinli olduğunun ve masraflarının karşılanacağının belirtilmesi gerekir.

Fransa vizesi için istenen ek evraklar şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yurt dışında geçerli olan en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sigorta belgesi
 • Nüfus Müdürlüğünden alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlık ya da Nüfus Müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi
 • Şirketin imza sirküleri
 • Şirkete ait güncel evraklar
 • Pasaportun resimli sayfalarının fotokopisi
 • Otel ve uçak rezervasyon evrakları
 • Çalışanların SSK giriş belgeleri
 • Son 4 ayı içeren maaş bordroları
 • E – devlet sistemi üzerinden alınan 4A Hizmet dökümü
 • Emekli vatandaşların emekli maaş cüzdanları
 • Öğrenciler için okuldan alınan öğrenci belgesi
 • Masrafların karşılanacağına dair sponsor bilgileri

Fransa Vizesi S.S.S

Fransa Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alınacak olan vize türüne göre istenen belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Belgelerde eksiklik olursa ya da verilen bilgilerde yanlışlık tespit edilir ise vize başvurusu olumsuz değerlendirilmektedir. Uzun süreli Fransa seyahatleri için alınacak olan vize başvuruları, Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğuna yapılmalıdır.

Kısa süreli Fransa vize işlemleri için direkt olarak Konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe başvuru yapılamamaktadır. Bu vizeler için Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuru yapılmaktadır.


Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Fransa vizesi için alınan ücretler, vizenin kısa ya da uzun süreli olmasına ve süresine göre değişmektedir. Dönemsel olarak da güncellenebilen vize ücretleri, vizenin türüne göre belirlenmektedir. Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur.

.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Vizelerinin onaylanması işlemi tamamen Hollanda Konsolosluğuna aittir. Vize merkezleri, vize sürecini takip etse de, vize sonucunda herhangi bir etkiye sahip değildir. Genel olarak 7 ile 15 iş günü arasında Fransa Vizesi sonuçlanmaktadır.

.

Fransa Vize Başvuru Formu sayfamızı ziyaret ediniz.