fransa ankara büyükelçiliği

Fransa Ankara Büyükelçiliği

 

Uluslararası teamüllere uyum gösteren büyükelçilik, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’da bulunmaktadır. Fransa hükümetinin en yetkili temsilcisi olan Fransa Ankara Büyükelçiliği, çeşitli görevleri ile de işlevini her geçen gün arttırmaktadır. Ülkenin diplomatik anlamda temsilciliğini yapan kurum, her iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için birbirinden farklı çalışmalar yapmaktadır. Diplomatik ilişkilerin geliştirilmesine ek olarak, siyasi ve ekonomik anlamda da değişimlerin yaşanması sağlanmaktadır. Bu sayede Fransa Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki bağ Fransa Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile kurulmakta ve geliştirilmektedir.

Büyükelçiliğin görevleri yalnızca diplomatik anlamdaki iletişimi sağlamak ile sınırlı değildir. Her türlü vize işlemi ve konsolosluk işlemi de aynı şekilde, büyükelçilik vasıtası ile gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Fransa vatandaşları, Türkiye vatandaşları veyahut da Türkiye’ye ikamet eden yabancı uyruklu kişiler çeşitli evrak işlemlerini Fransa Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile kolaylıkla yapabilmektedirler. Evlilik, doğum, ölüm, boşanma gibi belgelerin tasdik işlemi kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Benzer şekilde, Fransa’ya giriş yapabilmek amacı ile vize müracaatı bulunan kişiler de Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçmektedirler.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Büyükelçilik Ankara’nın Kavaklıdere semtinde bulunmaktadır. Paris Caddesi üzerinde bulunan kurum hafta içi her gün farklı ülkelerin vatandaşlarına aktif olarak hizmet vermektedir. Bu saatler de 08:30 ile 18:00 olarak belirlenmiştir. Belirtilen saatlerin dışında kalan zamanlarda herhangi bir şekilde hizmet alınamamaktadır. Konsolosluk bölümü ise Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 08:30 – 13:00 ve 15:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Vize bölümü ise Pazartesi – Perşembe günleri 09:00 – 13:00 ile 15:00 – 17:00 arasında, Cuma günleri ise 09:00 – 13:00 ile 15:00 – 16:00 arasında hizmet verilmektedir.

Fransa Büyükelçiliği tarafından çok sayıda Vize Hizmet Merkezi görevlendirilmiştir. Bu kurumlar tarafından yalnızca yapılan Fransa vize başvuruları kabul edilmektedir. Başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yalnızca Fransa Ankara Büyükelçiliği ve Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Dolayısıyla görevlendirilen kurumlar, başvuruların daha kısa süreler içerisinde kabul edilmesini sağlamaktadır.

Fransa Büyükelçiliği Ankara, bazı özel günlerde resmi olarak tatile girmektedir. Fakat bu özel günler yalnızca Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan ve kutlanan günlerden oluşmamaktadır. Fransa’da kutlanan ve anılan özel günlerde de büyükelçilik aktif olarak hizmet vermemektedir. Dolayısıyla 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Mayıs, 8 Mayıs, 25 Mayıs, 5 Haziran, 15 – 16 – 17 Haziran, 14 Temmuz, 15 Ağustos, 21 – 22 – 23 – 24 Ağustos, 30 Ağustos, 29 Ekim, 1 Kasım, 11 Kasım ve 25 Aralık tarihlerinde Fransa Ankara Büyükelçiliği tarafından hizmet verilmemektedir. Bu nedenle değişen takvimin kontrolü için büyükelçiliğe ait olan resmi internet sitesinin başvurular öncesinde ziyaret edilmesi ve detaylı hizmet bilgisinin alınması tavsiye edilmektedir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Ulaşım

Büyükelçilik, Ankara geneline göre merkezi bir konumda yer almaktadır. Bu sebeple şehrin farklı bölgelerinden toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Oran Sitesi’nden hareket etmekte olan EGO 188 ve EGO 135 ile, Opera’dan hareket eden EGO 388, EGO 115 ve EGO 113 ile, Altınpark’tan hareket eden EGO 413-3 ve EGO 413 ile kolaylıkla büyükelçiliğe ulaşılabilmektedir. Konumundan dolayı Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da özel araçla veyahut da taksiyle dakikalar içerisinde bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği iletişim

Fransa Vize Başvurusu Hakkında

Fransa ile Türkiye Cumhuriyeti arasında direkt olarak bir vize muafiyeti antlaşması bulunmamaktadır. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan vize muafiyeti antlaşması doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir kısmı bu muafiyet antlaşmasından faydalanabilmektedirler. Bunlar da Hususi, Hizmet ve Diplomatik isimli pasaportlara sahip olan kişilerdir. Bordo renkli olup, Umuma Mahsus isimli olan pasaporta sahip olan kişilerin herhangi bir şekilde ayrıcalığı bulunmamaktadır. Dolayısıyla Fransa’ya giriş yapabilmek için diğer pasaport sahiplerinden farklı olarak, vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Bordo pasaport kullanan kişilerin ülkeye giriş yapabilmesi için öncelikle büyükelçilik ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bu başvuruların tamamında Fransa Ankara Büyükelçiliği tarafından çeşitli evraklar ve belgeler istenmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin gelir durumunu öğrenebilmek için finansal durum belgeleri, çalışma durumunu ve iş pozisyonunu öğrenebilmek için mesleki durum belgeleri gibi bilgiler istenmektedir. Ayrıca dönem dönem farklı belgeler de büyükelçilik ve Fransa Konsoloslukları tarafından talep edilmektedir. Bu tarz taleplerin ortaya çıkması halinde başvuru sahiplerinin tüm bu belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmesi şarttır. Eksik olan ve belirtildiği şekilde hazırlanmamış olan belgeler yapılan

Fransa vize başvurularının iptal olmasına, yani reddedilmesine neden olmaktadır. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak adına talep edilen tüm belgelerin en iyi şekilde hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Ankara Büyükelçiliği tarafından bizzat hazırlanan formun içerisinde çok sayıda soru yer almaktadır. Fakat bu soruların tek bir amacı bulunmaktadır. Fransa’ya seyahat edebilmek amacı ile vize başvurusu yapan kişilerin, seyahat amacının ve planının öğrenilmesi için bu formun doldurulması ve form içerisinde yer alan soruların cevaplandırılması gerekmektedir. Ayrıca formda yer alan soruların tamamına da İngilizce olarak cevap verilmelidir. İngilizce dili haricinde kullanılan herhangi bir dil kesinlikle kabul görmemekte ve vize başvurusunun reddedilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle her evrakta olduğu gibi, Vize Başvuru Formu da belirtildiği şekilde, eksiksiz olarak hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Başvuru formu, yakın tarihlerden bu yana online sistemler üzerinden doldurulmaktadır. Formun doldurulmasının ardından başvuru sahiplerinden fotoğrafın yüklenmesi ve imzanın atılması istenmektedir. Form, online sistemler üzerinden doldurulduğu için, atılan imza da doğal olarak elektronik imza olmaktadır. Elektronik imzanın atılmasının ardından başvuru sahiplerinin çektirmiş oldukları biometrik fotoğrafı bilgisayara yüklemeleri gerekmektedir. Sonrasında da sisteme fotoğraf kaydedilerek, formun bir çıktısı alınmalıdır. Bu sayede form hazır hale getirilebilmektedir.

Fransa Vize Ücretleri

Fransa’ya giriş yapacak olan kişilerin ilk olarak, büyükelçilik ve konsolosluklar tarafından talep edilen belgeleri hazır hale getirmesi gerekmektedir. Tüm bu belgeler, sistem tarafından belirlenen randevu tarihine kadar hazır olmalıdır. Belgeler teslim edilirken de, ilgili kurumun gişesine vize ücretlerinin yatırılması gerekmektedir. Ödemenin yapılmasının ardından da makbuz alınmalı ve ödeme dekontu da kurum yetkilisi ile paylaşılmalıdır.

Fransa Konsolosluğu vize ücretleri, bazı hususlara bağlı olmak ile beraber bir takım değişiklikler gösterebilmektedir. Bu değişikliklerin genel sebebi, başvurusu yapılan vize tipidir. Kişi, kısa süreli bir vize tipi için vize başvurusu yapıyor ise, oldukça düşük ücretler ödemektedir. Fakat uzun süreli vize kategorisi içerisinde bulunan vize tiplerinden herhangi birine başvuru yapıyor ise, ödemesi gereken ücret doğal olarak artmaktadır. Bu nedenle vize ücretleri hakkında net bilgi alabilmek için öncelikle Fransa Ankara Büyükelçiliği tarafından kullanılan resmi internet sitesi incelenmeli veyahut da vize danışmanlık hizmeti veren kurumlar ile iletişime geçilmelidir.

Vize ücretlerinin değişmesine ve artmasına neden olan bir diğer sebep de başvuruların reddedilmesidir. Vize başvurularının reddedilmesi, genellikle talep edilen evrakların eksik olarak teslim edilmesinden dolayı gerçekleşmektedir. Bu nedenle vize başvurusu yapacak olan kişilerin her belgeyi eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir. Bu tür başvuru iptal işlemlerinin gerçekleşmesi halinde kişiye, yatırdığı tutar iade edilmemektedir. Bu da doğal olarak başvuru sahibine maddi külfet oluşturmaktadır.

Fransa Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adres: Paris Cad. No.70 Kavaklıdere-Ankara


Fransa Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Fransa Ankara Büyükelçiliği:Telefon: 0312 455 45 45
Faks:  0312 455 45 17


Fransa Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Fransa Ankara Büyükelçilik Çalışma Saatleri

Büyükelçilik Çalışma Saatleri: Hafta içi her gün, 08:30 / 18:00

Konsolosluk Birimi Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma: 08:30-13:00 / 15:00-17:00

Vize Birimi Çalışma Saatleri: Pazartesi-Perşembe: 09:00-13:00 / 15:00-17:00 – Cuma: 09:00-13:00 / 15:00-16:00

.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Görev Alanındaki İller Hangileridir?

Fransa Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgeleri

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

.