fransa fahri konsoloslukları

Fransa Fahri Konsoloslukları

Fransa’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport hamili olanların Konsolosluk ve Büyükelçilikten veya Fransa Fahri Konsoloslukları aracılığı ile Fransa vizesi almaları zorunludur. Bunun dışında hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili olanlar ise 180 gün içerisinde 90 günlük Fransa seyahatleri için Fransa vizesinden muaf tutulurlar.

Fransa vizesi alabilmek için gerekli prosedürlerin her birinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle Fransa’ya hangi amaçla gidileceğinin net olarak belirlenmesi gerekir. Çünkü seyahatin amacına göre alınacak olan Fransa vize türü değişmektedir. Belirlenen amaca göre Fransa turistik vize, Fransa ticari vize, Fransa aile ziyareti vizesi, Fransa transit vize, Fransa gemici vizesi, Fransa erasmus vizesi, Fransa Schengen vizesi ve Fransa şoför vizesi türlerinden biri için başvuru yapılabilir. Her bir vize türü için farklı belgelerin hazırlanması istenir.

Belgelerin eksiksiz hazırlanması ve verilen bilgilerin doğru olması, vizenin onaylanma sürecini hızlandırır. İstenen belgeler hazırlandıktan sonra kısa süreli yani 90 günü geçmeyen seyahatler için Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuru yapılır.

Fransa Konsolosluğuna kısa süreli Schengen vize başvuruları direkt olarak yapılmamaktadır. Yapılan başvuruları değerlendirme yetkisi, Fransa Konsolosluğuna aittir. Konsolosluğun açılmadığı illerde ikamet eden Türk ve Fransa vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşlarının hizmetlerinin yerine getirilmesi için Fransa Fahri Konsoloslukları açılmıştır. Bu Fahri Konsolosluklar ve görev bölgeleri hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli, Çanakkale ve Balıkesir illerinde ikamet eden Fransa vatandaşlarının konsolosluk işlemleri Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yürütülür. Fransa vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik, boşanma, noter işlemleri, pasaport ile kimlik yenileme gibi her türlü konsolosluk işlemleri Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’nca yerine getirilir.

Fransa vatandaşları dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının Fransa vize başvuruları Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’nca kabul edilir. Ancak Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’nun vize değerlendirme yetkisi yoktur. Bu nedenle kabul ettiği başvuruları Fransa Konsolosluğuna yönlendirmektedir.

 

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’nun çalışma saatleri bazen farklılık gösterebilir. Ayrıca Türkiye’de ve Fransa’daki resmi tatil günlerinde Fransa Başkonsolosluğu ve bu kuruma bağlı bütün Fahri Konsolosluklar hizmet vermemektedir. Bu nedenle başvuruların ve diğer konsolosluk işlemlerinin bu tarihlere dikkat edilerek yapılması önerilir.

Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu

Antalya, Isparta ve Burdur illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yabancı uyruklu vatandaşlar ve Fransa vatandaşlarının konsolosluk işlemleri Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden olan Antalya’da hizmet veren Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu’nun diplomatik olarak bir yetkinliği yoktur. Fransa Başkonsolosluğuna bağlı olarak hizmetlerini yürüten Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu, Fransa vatandaşlarının hakkını korumak ve Fransa ülkesini en iyi şekilde temsil etmek için görevlendirilmiştir.

Fransa vizesi için karar verme yetkisi olmayan Fahri Konsolosluk, Fransa vizesi başvurularını kabul ederek Fransa Başkonsolosluğuna gönderir. Fransa vatandaşlarının da ihtiyaçları olan konsolosluk işlemlerini yerine getirir.

 

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu

Bursa ve çevre illerde ikamet eden tüm vatandaşların Fransa konsolosluk işlemleri Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu tarafından yerine getirilmektedir. Fransa Başkonsolosluğuna bağlı olan bu kurumun resmi bir yetkisi yoktur.

Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları, seyahat amaçlarına göre uygun olan vize türünün belgelerini hazırlayarak başvuru yapar. Başvuru direkt kabul edilmediği için Fransa Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezleri ve seyahat acenteleri ile başvuru yapılır. Fransa vizesi başvurularını kabul etme yetkisi olan Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu, aldığı başvuruları Fransa Konsolosluğuna gönderir. Fransa vizesi için başka herhangi bir işlem yapma yetkisi yoktur. Bununla beraber Fransa vatandaşlarının her türlü konsolosluk işlemlerini yerine getirme yetkisi bulunmaktadır.

 

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu

Edirne ve çevre illerde ikamet eden vatandaşların Fransa vizesi işlemleri ve Fransa konsolosluk işlemleri Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yerine getirilir. Fransa’ya seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus pasaport sahipleri, seyahat amaçlarına uygun olan vize türüne göre başvuru işlemlerini yürütmelidir.

Vize türüne göre istenen bütün belgeler hazırlanır ve Fransa Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapılır. Başvuru Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’nca kabul edilir ancak vize verme yetkisi olmadığı için başvuru, Fransa Konsolosluğuna gönderilir.

Edirne ve çevre illerde yaşayan Fransa vatandaşları, evlilik, boşanma, doğum, ölüm, süresi gelen kimlik ve pasaportun yenilenmesi, noter işlemleri gibi bütün konsolosluk işlemlerini Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’na yaptırabilir.

 

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu

İskenderun ve Hatay ile çevre illerde ikamet eden vatandaşların Fransa Konsolosluk işlemleri Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu tarafından yerine getirilir. Fransa Konsolosluğunun açılmasına ihtiyaç duyulmayan şehirlerde hizmet veren Fahri Konsoloslukların diplomatik vasıfları yoktur.

Fransa Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’nun Fransa vize başvurularını kabul etme yetkisi bulunmaktadır. Fransa’ya seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşları, istenen belgeleri vize merkezleri aracılığı ile hazırlayarak Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’na iletir. Fransa vizesi başvurusu Fransa Konsolosluğuna gönderilir.

Hatay ve çevresinde ikamet eden Fransa vatandaşları da bütün konsolosluk işlemlerini Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yaptırabilirler. Fransa’yı temsil eden resmi kurumlardan olan

 

Fransa Fahri Konsoloslukları Resmi Tatil Günleri

Fransa Konsolosluğu ve Konsolosluğa bağlı olan Fransa Fahri Konsoloslukları, resmi tatil günlerinde hizmet vermezler. Bu nedenle işlemlerin bu tarihlere bırakılmaması önerilir. Resmi tatil günleri şu şekildedir:

1 0cak Yeni Yıl
1 Nisan Paskalya
1 Mayıs İşçi Bayramı
8 Mayıs Fransa Zafer Günü
25 Mayıs Ascension
Ramazan Bayramı
Kurban Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık Fransa Noel

Fransa Fahri Konsoloslukları S.S.S

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Alsancak Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı, Numara 153, Alsancak / İzmir
Telefon: 0 232 421 42 34 / 0 232 421 42 35
Faks: 0 232 422 61 37
E mail adresi: Zeliha.toprak@dree.org
Fransa İzmir Fahri Konsolosu: Zeliha Jale Toprak
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma / 08.30 – 18.00


Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Fener Mahallesi, 1964 Sokak, Numara 9, Fener / Antalya
Telefon: 0 242 345 90 97
E mail adresi: ahmeterol@acargroup.com
Fransa Antalya Fahri Konsolosu: Ahmet Erol
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma / 08.30 – 18.00


Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Doğan Evler Mahallesi, Kanalboyu, Numara 33, Osmangazi / Bursa
Telefon: 0 224 252 16 30
Faks: 0 224 252 16 33
E mail adresi: membak@uludagicecek.com
Fransa Bursa Fahri Konsolosu: Mehmet Erbak
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma / 08.30 – 18.00

.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Balık Pazarı Caddesi, Of Sitesi, C Blok, Daire 2, Kaleiçi / Edirne
Telefon: 0 284 213 55 63
Faks: 0 284 213 10 61
E mail adresi: dursunoglu_ercan@hotmail.com
Fransa Edirne Fahri Konsolosu: Ercan Dursunoğlu
Çalışma Saatleri: Hafta içi her gün, 08.30 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

.

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’nun İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı, Kordon Apartmanı, 1 – 31, İskenderun / Hatay
Telefon: 0 326 613 81 90
Faks: 0 326 612 16 23
Fransa İskenderun Fahri Konsolosu: Raymond Makzume

.

Fransa Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.