Fransa İş, Ticari Vize Ve Fuar Vizesi 2023

Fransa İş, Ticari Vize Ve Fuar Vizesi

Fransa’ya ticari amaçla giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluğa Fransa iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Schengen vizesi kapsamında olan ticari/ fuar vizesi C tipi vize kategorisi içerisinde yer alır. Fransa’da gerçekleştirilecek olan bir fuara katılmayı planlayanlar öncelikli olarak biletini almalı ve gidiş tarihinden en az bir ay önce başvuru yapmalıdır.

Davet Mektubu

Ülkede ticari görüşmeler ya da anlaşmalar yapacak olanlar Fransa’da bulunan iş ortağından firma antetli kağıda tüm bilgileri doğru yazılmış, kaşeli ve imzalı şekilde hazırlanmış evrakı dosyasına koyması gerekir.

Bunun yanı sıra başvuru sahibi adına hazırlanan davet mektubunda ticari görüşmelerin yapılacağı tarihler açık ve net şekilde belirtilmelidir. Fransa’daki ortağın gönderdiği davet mektubu ile birlikte aynı zamanda oturum ya da vatandaşlık kartı fotokopisini de ibraz edilmesi gerekir.

Fransa iş, ticari vize ve fuar vizesi kısa süreli vize türüdür ve 180 gün içerisinde 90 gün ülkede konaklama hakkı tanır. Ancak evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde hazırlanmış olması ve yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması ilerleyen süreçte uzun süreli vize alma işlemleri için önem taşır.

Gerekli Olan Evraklar

Fransa ticari vize başvurusunda belgelerin eksik ve hatalı sunulması halinde başvurunun olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksektir, vize başvurusunun problemsiz ve hızlı şekilde gerçekleşebilmesi için vize merkezleri ve uzman danışmanlar ile iletişime geçmek yararlıdır. Fransa iş, ticari vize ve fuar vizesi için gerekli olan evraklar şu şekilde belirlenmiştir;

 • Schengen vize başvuru formu.
 • 2 tane biyometrik fotoğraf.
 • Banka hesap dökümü.
 • 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak ve otel rezervasyonları.
 • Finansal yeterliliği destekleyen belgeler.
 • Davet eden firmanın adı ile birlikte eksiksiz şekilde adresi.
 • Vize başvuru sahibinin ismi, çalıştığı şirketin adı ve pozisyonu.
 • Talep edilen vize süresi.
 • Seyahatin amacı ve süresi.
 • Fransa’daki firma tarafından seyahat ve konaklama masraflarının karşılayacağını gösteren belgeler.
 • Ticari davetiye.
 • Fuar katılım belgesi ya da bileti.
 • İş sözleşmesi.

Fransa’ya ziyaret gerçekleştirmek isteyen SGK ya bağlı olarak çalışanlar, herhangi bir işte çalışmayanlar, emekliler, işverenler ve çiftçiler için Fransa iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda talep edilen evraklarda farklılık görülür.

SGK’ya bağlı olarak çalışanlar hizmet dökümü ve işe giriş belgesi ile birlikte işveren yetki ve maaş bordrosunu evrakların arasında bulundurmalıdır.

Herhangi bir yerde çalışmayanlar için sponsor dilekçesi ile birlikte hazır bulundurulması gereken evraklar banka hesap dökümü, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdan fotokopisidir.

SGK Hizmet Dökümü

Emekliler banka dökümünün yanı sıra aynı zamanda emeklilik belgesi ve maaş dökümü ile birlikte vize başvurusunda bulunabilir.

İşverenler Fransa iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusu yaptığında hem şahsi hem de şirketin banka hesap dökümlerini, faaliyet belgesini, ticaret odası sicil kaydı, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri ve güncel vergi levhasını hazır bulundurulmalıdır.

Çiftçiler ise vize evraklarını yanı sıra aynı zamanda ziraat odasından alınmış çiftçilik belgesi ile birlikte SGK hizmet dökümü belgesini sunmalıdır.

Ek Evrak Talebi

Fransa Konsolosluğu’na sunulan vize evraklarının 3 aydan daha yeni olmasına özen göstermek gerekir ayrıca tüm resmi belgelerin aslı ile birlikte birer fotokopisi sunulmalıdır.

Fransa başkonsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği vize başvurusu ile ilgili karar vermeden önce başvuru sahibini yetkili görevliler ile kişisel görüşmeye davet edebilir. Aynı zamanda başvuru dosyasının incelenmesi esnasında başkonsolosluk ve büyükelçilik ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Fransa İş, Ticari Vize Ve Fuar Vizesi 2023 S.S.S

Fransa İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Fransa iş, ticari ve fuar vizesi yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak alınır.

Fransa İş, Ticari ve Fuar Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa İş, Ticari ve Fuar vizesi konsolosluk harcı 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro'dur.

Fransa, İş Ticari ve Fuar Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa İş, Ticari ve Fuar vizesi kısa süreli bir vizedir ve 5-7 iş günü içinde sonuçlanır.

Fransa vize randevu sayfamızdan bilgi alınız.