Fransa Öğrenci Gezileri için Vize 2023

Fransa Öğrenci Gezileri için Vize

Genel turistik ziyaretçi vizesinden farklı olmayan Fransa öğrenci gezileri için vize kategorisinde iş ya da turistik gezi davetiyelerinin yerine okulda alınmış olan kabul belgesi ve konaklama belgesinin sunulması gerekir. Fransa’ya eğitim amacı ile gidecek olan öğrenciler açısından en önemli kriter ülkede kalış süresidir.

2 Farklı Eğitim Vizesi

Fransa’da kısa dönem ve uzun dönem olmak üzere 2 farklı eğitim vizesi vardır, 90 günden daha az kalacak olan öğrenciler eğitim amaçlı turistik vize alabilir. Fransa’da 90 günden daha uzun süre kalacak olan uzun dönemli öğrenci vizesine başvurmalıdır.

Aynı zamanda kısa süreli eğitim alacak olanların halen turistik Schengen vizesi olması halinde eğitim programı süresinin kaplanması durumunda yeniden Fransa öğrenci gezileri için vize alması zorunlu değildir.

Eğitim Vizelerinin Tanıdığı Haklar

Yeşil pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler Schengen bölgesine rahatlıkla giriş çıkış yapabilir dolayısıyla 3 aya kadar eğitim almak için vize almak zorunda değildir.

Ancak daha uzun süre Fransa’da kalacak öğrencilerin yeşil pasaportlarını bordo pasaporta çevirerek vize başvurusunda bulunması gerekir. Fransa öğrenci gezileri için vize başvurusunda bulunacaklar açısından her iki vize tipi hem tanıdığı haklar hem de gereklilikleri açısından birbirinden farklıdır.

Kısa Süreli Turistik Öğrenci Vizesi

Kısa süreli turistik öğrenci vizesi için okul kabul belgesi ve konaklama belgesi sunulduktan sonra kalan diğer belgeler uzun süreli öğrenci vizesi ile aynıdır;

 • 10 yıldan eski olmamak şartıyla 2 sayfası boş ve geçerlilik süresi ülkeye dönüş tarihinden sonra en az 3 ay olan pasaport.
 • Daha önce alınmış vizelerin fotokopileri ve işlem gören sayfaların fotokopileri.
 • 6 tane biyometrik usullere uygun 35 mmx 45 mm fotoğraf.
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi.
 • Kurallara uygun şekilde doldurulmuş vize formu.
 • Vize formu 18 yaşından küçük öğrenciler için velileri tarafından doldurularak imzalanmalı aynı zamanda başvuruya veliler ile gidilir.
 • Fransızca ya da İngilizce olarak alınan orijinal ve güncel öğrenci belgesi.
 • Çalışan öğrenciler için 3 ayı kapsayacak maaş bordrosu ve sigorta kaydı.
 • Dönüşte işine kaldığı yerden devam edecek olan öğrenci adayları için şirket antetli kağıda yazılmış dilekçe.
 • Fransa’da eğitim alınacak olan okulun kabul mektubu.
 • Konaklama davetiyesi.
 • Ülkede kalış süresince masraflarının karşılanacağına dair ekonomik belgeler.
 • En az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonları.

Öğrenci Belgesi İbraz Zorunluluğu

Fransa’ya turistik amaçlı ziyaretler için yapılan vize başvurularından farkı olmayan Fransa öğrenci gezileri için vize türü 90 günü geçmeyen dil eğitimi ya da diğer kısa programlı eğitimler için ülkede kalmak isteyenlerin alabildiği vize çeşididir.

Diğer vize türlerinde davetiyelerin ibraz edilmesi gerekirken öğrenci vizesi için yapılan başvurularda öğrenci belgesi ile birlikte okulun kabul belgesinin ibraz edilmesi zorunludur. İstenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanmasının ardından Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ile başvuru yapılır.

Kısa Eğitim Programlarına Katılma İmkanı

Fransa konsolosluğu teslim edilen vize için gerekli olan belgeleri inceledikten sonra herhangi bir eksiklik bulunmaması halinde başvuruyu olumlu olarak sonuçlandırır. Belgelerde eksiklik olması Fransa Konsolosluğu ek evrak talep eder, yürütülen başvuru işlemleri 3 ile 15 iş günü içerisinde tamamlanır.

Ancak yanlış bilgiler ya da eksik belgeler ile başvuru yapılması halinde Fransa öğrenci gezileri için vize başvurusu ret edilir. Kısa süreli Fransa öğrenci vizesi, ülkede yapılacak olan öğrenci gezilerine katılmanın yanı sıra aynı zamanda 90 güne kadar Fransa’da öğrencilere dil okulları ya da kısa eğitim programlarına katılma imkanı sağlar.

Fransa Öğrenci Gezileri için Vize 2023 S.S.S

Fransa Öğrenci Gezileri İçin Vize Nasıl Alınır?

Fransa Öğrenci gezileri için vize kısa süreli bir Schengen vize türüdür. Kısa süreli Fransa vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir.

Fransa Öğrenci Gezileri İçin Vize Ücreti Ne Kadardır?

Fransa Öğrenci Gezileri için vize ücreti konsolosluk harç bedeli 80 Euro'dur. Yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedeli 30 Euro olarak belirlenmiştir.

Fransa Öğrenci Gezileri İçin Vize Kaç Günde Çıkar?

Fransa öğrenci gezileri için vizeler 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Fransa Vize Ücreti sayfamızdan bilgi alınız.