Fransa Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize 2023

Fransa Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Tıbbi anlamda tedaviye ihtiyaç duyanların ya da ağırlıklı olarak sağlık nedeniyle seyahat edeceklerin başvurması gereken vize türü olan Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize, Schengen vizesi kapsamındadır.

Schengen bölgesine üye ülkeler arasında yer alan Fransa’da sağlık sebebiyle 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalmayı sağlayan C tipi kısa dönem vizedir.

C Tipi Kısa Dönem Vize

Schengen bölgesi için vizesiz erişim ya da havalimanı vizesi dışında kalanların başvuru yapabildiği gibi aynı zamanda Fransa’dan tıbbi yardım almak için geçerli bir sebebi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize için başvuru yapabilir.

Vize için gerekli olan temel belgeler ile birlikte aynı zamanda sağlık vizesi için başvuru yapanların konsolosluğa teslim etmesi gereken evraklar içerisinde hasta ve refakatçiler farklı belgeler hazırlamakla sorumludur.

Hastalardan İstenen Belgeler

Hastalar tarafından hazırlanması gereken belgeler şunlardır;

  • Yakın tarihte alınan sağlık raporu.
  • Tedavi görülecek olan hastane, klinik ya da doktor tarafından yazılan randevu mektubu.
  • Randevu mektubu damgalı ya da imzalı olmalı.
  • Tedavinin masraflarını nasıl ödeneceğini içeren belgeler.

Refakatçilerden İstenen Belgeler

Hastanın yanında gidecek olan refakatçiden istenen belgeler, hasta belgeleri ile farklıdır. Standart vize evrakları dışında aynı zamanda sunulması gereken evraklar;

  • Hem refakatçi hem de refakatçinin yanında gittiği hasta ile olan ilişkisini anlatan ön yazı.
  • Hastanın tedavisi için gerekli olan randevu mektubunda refakatçinin adı ve soyadının olması şartının yerine getirilmesi.
  • Refakatçi olarak yapılacak olan seyahat masrafına ait bilgiler.
  • Refakatçinin konaklama masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren belgelerdir.

Vize Başvuru İşlemleri

Fransa Konsolosluğu’na yapılan Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize başvuruların da sebep olarak İngilizce Medikal Reasons olarak ifade edilen sağlık sebepleri seçeneği işaretlenmelidir.

Ayrıca başvuruda Fransa’ya kaç kez giriş yapılacağı belirtilmelidir, standart vize evrakları ile birlikte sağlık sebepleri ile alınan vize evraklarının eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış olması önem kazanır.

İşlemlerin tamamlanmasının ardından başvuru belgeleri teslim edilir ve görüşme randevusu sebebidir. Görüşmeler konsolosluk ya da büyükelçiliğin yanı sıra aynı zamanda yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinde yüz yüze yapılır.

Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize başvuruları seyahat gününden en az 15 gün önce ya da gitmeden en erken 6 ay önce yapılmalıdır.

Hasta Yakını Ziyaret Şartları

Fransa dışında Schengen ülkeleri içerisinde birkaç tanesine daha gidilmesi gereken durumda zamanın en çok geçileceği ülkenin büyükelçiliğine, konsolosluğuna ya da ilgili vize başvuru merkezine başvuru yapılmalıdır.

Birden fazla ülkede eşit oranda zaman geçirilmesi halinde başvurular ilk varılacak olan ülkenin Büyükelçiliği ve Konsolosluğu ile vize başvuru merkezine yapılmalıdır. Sağlık nedenlerinden dolayı Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize başvurusu yapanlar yapanların işlemleri 2 hafta içerisinde tamamlanır.

Sağlık ve tedavi nedeninden dolayı vize başvurusunda bulunmak isteyenler aynı zamanda ülkede yaşayan ve sağlık sorunu olan yakınlarını ziyaret etmek için aynı vize kategorisine başvuru yapabilir.

Sağlık Vizesinde Temel Evraklar

Tedavi için seyahat edecek olanların iki temel evrağı hazır bulundurması gerekir bunlardan ilki kabul edildiğini destekleyen belge diğeri ise Türkiye’deki kurum ya da kuruluştan hastalığı kanıtlayan imzalı ve kaşeli rapordur.

Fransa’da bir yakınını sağlık sorunundan dolayı ziyaret etmek isteyenler için gösterilmesi zorunlu evraklar içerisinde başvuru sahibine gönderilmiş olan davetiye mektubu ve Fransa’daki yakının sağlık sorununu kanıtlayacak nitelikteki doktor raporudur.

Acil sağlık sorununun evraklar ile ispat edilmesi durumunda vize başvurusunda acil olarak belirtilmesi vize sonuçlanma süresini etkiler ve başvurunun 1 ila 2 gün içerisinde tamamlanması sağlar.

Fransa Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize 2023 S.S.S

Fransa Sağlık ve Tedavi Amaçlı Vize Nasıl Alınır?

Fransa'da tedavi görecek kişiler Schengen C tipi kısa süreli vize başvurusu yaparlar. Kısa süreli Schengen vizelerine yetkili vize başvuru merkezlerinden başvuru yapılır.

Fransa Sağlık ve Tedavi Amaçlı Vize Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Fransa Schengen vizeleri sonuçlanma süresi genelde 5-7 iş günüdür.

Fransa Sağlık ve Tedavi Amaçlı Vize Ücreti Ne Kadar?

Fransa Sağlık ve Tedavi amaçlı vize konsolosluk harcı 80 Euro, yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedeli 30 Euro'dur.

Fransa Vize Başvuru sayfamızdan bilgi alınız.