Fransa Turistik Vize 2023

Fransa Turistik Vize

Dünyada en fazla turistin ziyaret ettiği ülkeler arasında olan Fransa’da seyahatin amacına göre farklı vize türleri bulunuyor. Fransa turistik vize en çok başvuru yapılan ve Schengen vize prosedürünün uygulandığı vize türüdür.

Genel vize prosedürüne uygun şekilde büyükelçilik tarafından yönlendirilen resmi web portalından başvuru formunu doldurmak ve vize türüne göre gerekli olan evrakları bir araya getirmek gerekiyor.

Vize Prosedürü

Vize işlemlerinde en önemli adımlardan birisini yerine getirdikten sonra en önemli ayrıntılardan olan güncellik, evrakta tamlık ve açık beyan gerçekleştirilmelidir. Başvuru adımları konsolosluk vize yetkilileri tarafından belirlenmiş bir sıra ve yasal prosedüre göre devam eder.

Vize randevusu almak için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden randevunun tanımlanması ve yine firma aracılığı ile dosyanın konsolosluğa iletilmesi yasal prosedürde ilk sırada yer alır.

Vize Muafiyeti

Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinin talep edilen evrakları düzenleyerek konsolosluğa iletmesi ve yaşanacak olan yoğunluğu dikkate alarak randevuları düzenlemesi görevidir. Fransa turistik vize başvurusunda karar yetkisi sadece Fransa Büyükelçiliği ve Fransa başkonsolosluğuna aittir.

Bordo pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa’ya giriş yapabilmek için vize almak zorundadır diğer resmi pasaportlarda 90 güne kadar olan seyahatler için vize muafiyeti söz konusudur.

Turistik Vize Evrakları

Fransa turistik vizesi başvurusundaki evrakların genel listesi şu şekildedir;

  • En az 2 sayfası boş olan pasaport.
  • Online şekilde İngilizce ya da Fransızca doldurulmuş vize başvuru formu.
  • Vize ücretinin ödendiğini gösteren dekont.
  • Biyometrik özelliklere sahip olan fotoğraf.
  • Aile bağları ve ikamet bilgilerini tam olarak gösteren nüfus kayıt örneği.
  • En az 5 bin TL bakiyesi bulunan ve son 3 aya banka hesap dökümü.
  • 000 Euro teminatlı ve yaş sınırı bulunmayan seyahat sağlık sigortası.
  • Kullanılacak araç ve konaklama noktalarının belirtilmesi.
  • Ziyaretin amacını ve masrafların nasıl karşılanacağını anlatan büyükelçilik makamına yazılan vize dilekçesi.
  • Başvuru sahibinin tüm gelirleri ve mal varlığını gösterecek şekilde finansal yeterlilik belgeleri.

Vize Ücreti

İstenen evrakların eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanması ile birlikte Fransa turistik vize için belirlenen ücretin ödenmesi önem kazanır. Büyükelçilik tarafından her yıl ocak ve şubat aylarında güncellenen fiyat listesi, Fransa Konsolosluğu ve Büyükelçiliğin internet sitesinde paylaşılır.

Vize ücreti yapılan başvuru ret cevabı aldığında ya da başvuru sahibinin vazgeçmesi halinde iade edilmez, bu yüzden başvurunun profesyonel ve deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Dosyanın sisteme girişi ve incelenmesi ile birlikte başvuru süreci başlar, Fransa turistik vize ortalama 4 ila 7 gün aralığında sonuçlanır.

Vize Ret Nedenleri

Resmi tatiller ya da sistem arızası gibi birçok istisnai durum göz önünde bulundurulmalı ve vize başvuru süreci seyahat tarihinden en az bir ay önce başlatılmalıdır. Fransa Başkonsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliği tarafından karar verilen vize için ret cevabı almak söz konusudur.

Toplum sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir durum olması halinde ya da terörle bağlantısı olanları evrakları eksiksiz ve tam olmasına rağmen Fransa turistik vize başvurusu ret edilir. Ret edilme gerekçeleri arasında evraklarda eksiklik, güncel olmayan evrak teslimi ya da yanlış bilgi beyanı gibi sebepler vardır.

Uluslararası Vize Hukuku

Başta vize kanunları olmak üzere ülke yasaları ile birlikte uluslararası hukuk baz alınarak yapılan vize başvurusu titizlikle incelenir. Araştırma sürecinin ardından büyükelçilik tarafından karar verilir.

Başvuru sahibini özetleyen en önemli durum evraklarda bulunanlardır, yapılan başvuruya ret cevabı almamak adına vize konusunda detaylı bilgi sahibi olmak ve başvurunun yasal prosedüre uygun şekilde gerçekleşmesini sağlamak önemlidir.

Fransa Turistik Vize 2023 S.S.S

Fransa Turistik Vize Nasıl Alınır?

Fransa Turistik vize başvurusu yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır.

Fransa Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Fransa kısa süreli vizeleri 5-7 iş günü arasında sonuçlanır. Bu süre uzun süreli Fransız vizelerinde 15-30 iş gününü bulmaktadır.

Fransa Turistik Vize Ücreti Nedir?

Fransa kısa süreli vizeleri için 80 Euro konsolosluk harcı, 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

Fransa Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.