Fransa Vize İşlemleri

Fransa Vize İşlemleri

Fransa’ya seyahat edecek kişiler Fransa vize işlemleri için Fransa Konsolosluğunun belirlediği vize prosedürlerine uygun olarak başvurularını seyahatlerinden 3 ay önce yapabilirler. Fransa vize başvuruları doğru ve eksizsiz evraklarla yapıldığında 4 ila 5 iş gününde sonuçlanabilir. Bundan dolayı vize işlemlerinin vize başvuru sahibine düşen kısmının seyahate en geç 1 hafta kala tamamlanması ve teslim edilmesi gerekmektedir. Pasaportunuzun türü ne olursa olsun seyahat sonrası en az 6 ay geçerli ve son 10 yıl içinde alınmış olması gerektiğini unutmayınız.

T.C. Bordo pasaport sahibi kişiler Fransa vize rejimine tabidirler. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaportu sahipleri ise 6 aylık ziyaretleri süresince ülkede en fazla 90 güne kadar serbest dolaşım hakkına sahiptirler.

Fransa Schengen vizesi, sahibi olan kişilere sadece Fransa sınırları içinde değil tüm Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı tanımaktadır. Eğer evraklarınız eksiksiz, geçmiş vizelerinizin kullanımı doğru ise Fransa vizenizi kolayca alabilirsiniz. Schengen ülkelerini içeren bir Avrupa seyahati planlıyorsanız ve en uzun kalacağınız ülke Fransa ise başvurunuzu Fransa Konsolosluğuna yapmanız gerekmektedir. Birden fazla ülkeyi kapsayan Avrupa seyahatlerinde en uzun süre kalınacak ülkenin vizesi için başvuruda bulunmak gerekmektedir. Schengen vize başvuruları konsolosluklar tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezi ve acentelere yapılmaktadır ancak vize sonucuna karar veren tek yetkili kurum Fransa Konsolosluğudur.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi nasıl alınır diye düşünenlerin zaman kaybetmeden yapmaları gereken, vize için gerekli güncel evrakları öğrenmek olacaktır. Vize evrakları seyahatinizin amacına göre hazırlanmalıdır. C tipi kısa süreli Fransa Schengen vizesi evrakları Fransa aile ve arkadaş ziyareti, turistik ve ticari vize türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Fransa vize işlemleri için hazırlık yapılırken evraklarınız seçtiğiniz vize türü doğrultusunda şekillenir. Evraklarınızla ilgili ön koşullardan biri geçerli bir pasaportunuzun olmasıdır. Geçerli bir pasaportunuz varsa mesleğinize uygun evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz. Vize belgelerinin hazırlanmasında dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, bu belgelerin mesleki veya sosyal durumunuza uygunluğudur. Sigortalı çalışanların, devlet memurlarının, öğrencilerin ve diğer meslek gruplarındaki kişilerin hazırlamaları gereken evraklar birbirinden farklıdır.

Fransa vizesi başvurusunda sunacağınız evraklar ülkeye geri döneceğinizi ispat edecek nitelikte olmalıdır. Son 3 aya ait banka hesap özetlerinin aktif hesap hareketlerini göstermesi, şirkette çalışanların şirketlerinden alacakları belgelerin evrak detaylarında bildirildiği şekilde güncel olması önemlidir. Vize dosyanızı gerektiği durumlarda tapu, araç ruhsatı gibi belgelerle de desteklemeniz gerekebilmektedir. Seyahat amacınızı netleştirip evraklarınızı bu amaca uygun şekilde hazırladıktan sonra vize randevusunda parmak izinizi ibraz etmek üzere davet edileceksiniz. Fransa vizesinin çıkış konsolosluğun işlem yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama çıkış süresi 3 ila 7 gündür ancak bu süre ek evrakların talep edilmediği eksiksiz belgelerin sunulduğu başvurular için geçerlidir.

Fransa Vize İşlemleri S.S.S

Fransa Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alınacak olan vize türüne göre istenen belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Belgelerde eksiklik olursa ya da verilen bilgilerde yanlışlık tespit edilir ise vize başvurusu olumsuz değerlendirilmektedir. Uzun süreli Fransa seyahatleri için alınacak olan vize başvuruları, Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğuna yapılmalıdır. Kısa süreli Fransa vize işlemleri için direkt olarak Konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe başvuru yapılamamaktadır. Bu vizeler için Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuru yapılmaktadır.

Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Fransa vizesi için alınan ücretler, vizenin kısa ya da uzun süreli olmasına ve süresine göre değişmektedir. Dönemsel olarak da güncellenebilen vize ücretleri, vizenin türüne göre belirlenmektedir. Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro'dur.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Vizelerinin onaylanması işlemi tamamen Hollanda Konsolosluğuna aittir. Vize merkezleri, vize sürecini takip etse de, vize sonucunda herhangi bir etkiye sahip değildir. Genel olarak 7 ile 15 iş günü arasında Fransa Vizesi sonuçlanmaktadır.

Fransa Vize Ücreti sayfamızdan bilgi alınız.