Fransa Vize Reddi

fransa vize reddi

Fransa vizesi başvuru işlemlerini değerlendiren Fransa Konsolosluğu, Fransa vize reddi sebepleri hakkında açıklama yapmama hakkını saklı tutmakla birlikte genellikle vize isteğinin neden ret kararı ile sonuçlandığını başvuru sahibine özel bir mektupla belirtmektedir. Vize reddi nedeni bir veya birden fazla olabilmektedir.

Fransa Vize Reddi Sebepleri

Adli kayıtlar: Schengen alanında kamu düzenine tehdit oluşturacak cezalar almış olmak.

Hasarlı seyahat belgesi: Sahte nüfus cüzdanı ile başvuru yapıldığı tespit edildiğinde Fransa vize reddi almanın yanı sıra yasal işlemlerle de karşı karşıya kalırsınız. Yırtık sayfaları olan, kimlik bilgilerinin okunaksız olduğu veya pasaport defteri kapağı hasarlı pasaportlarla yapılan başvurular ret ile sonuçlanır.

Seyahatin amacı ve şartlarına uygun olmayan belgelerin ibrazı: Maddi durumu gösteren banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, şirket belgeleri arasındaki çelişki veya bu evrakların yolculuk masraflarınızı karşılayacak yeterlilikte görünmemesi Fransa vizesi ret nedenleri arasındadır.

Geçersiz pasaport: Pasaport seyahatin sonrası en az üç ay geçerli değilse,  vizeyi işleyecek 2 boş sayfası yoksa ve 10 yıldan eski ise başvurunuz kabul edilmez.

Seyahat amacına uymayan belge: Örneğin turistik vize başvuru yaparak aile veya arkadaş yanında kalacağınızı belirtirseniz seyahat amacının gerektirdiği vize türüne başvuru yapmadığınız için vize reddi alırsınız. Örneğin Fransa’da daha uzun süre kalmayı amaçlarken başvurunuzu Yunanistan Konsolosluğuna yaparsanız başvurunuz ret ile sonuçlanır. Randevu tarihi itibariyle düşen rezervasyonlar ret almanıza neden olabilmektedir. Evrak takibinin profesyonelce yapılması gerekir

Geçersiz davetiye: Davetiyenin, gönderen kişinin adres, kimlik ve iletişim bilgileri ile sunulması gerekir. Fransa vize işlemlerinde davetiye formatlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Davetiye tarihinin seyahat tarih aralığı ile uyumlu olması gerekir.

Yetersiz geçim kaynakları: bankadan alınan belgeler imza sirküleri ve kaşeli olmalıdır. Benzer şekilde şirket evrakları da yetkili imza ve kaşesini taşımalıdır. Banka dökümü güncel olmalıdır, 1 aydan daha eski banka dökümü sunmak vize reddine neden olmaktadır.

Geçersiz vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bu belgenin tam vukuatlı şekilde alınması gerekir. Gerektiği taktirde İngilizce tercümesi talep edilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği doğum, ölüm ve evlilik durumu hakkında bilgiler içerir.

Geçersiz seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası sunulması önemli bir Schengen koşuludur.

Yanlış konaklama bilgisi: Otel rezervasyonlarınız seyahat tarihi itibariyle geçerli ve gerçek olmalıdır. Davetiyesiz aile ve arkadaş ziyareti yapamazsınız.

Önceki Schengen vize kullanımı: Önceki Schengen vizeleriniz doğru şekilde kullanılmadıysa, vize bitiş tarihi itibariyle Schengen bölgesinden ayrılmamışsanız, girişlerinizin çoğunu vizesini aldığınız SChengen ülkesi dışındaki ülkelerden yaptıysanız vize reddi almanız olasıdır.

Fransa Vize Reddi İtiraz

Fransa vize başvurunuz ret ile sonuçlandığında tekrardan yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Fransa vize reddi itiraz, Konsolosluğa hitaben itiraz dilekçesi yazılarak yapılabilir ancak bu işlemin değerlendirilmesi uzun zaman alabilir. Eğer belgelerinizle ilgili bir eksiklik varsa eksik evrakları veya destekleyici diğer evrakları sunabilirsiniz. Ancak vize reddine itiraz edebilmeniz için size belirtilen vize ret nedeniyle de bağlantılıdır. Genellikle vize reddi Fransa’ya giderek oraya yerleşmeyi amaçladığınıza dair bir izlenim verdiğinizde, evraklarınıza tutarsızlık olduğunda, seyahat amacını yanlış bildirdiğinizde alınmaktadır.

Fransa vize başvurunuzdan ret aldıysanız yeni bir başvuruyu daha sağlam evraklarla yapabilir güncel bir evrak dosyanızı detaylı bir dilekçe ile destekleyerek sunabilirsiniz. Fransa vize reddine karar veren tek kuruluş Fransa Konsolosluğudur, vize acentelerinin veya akredite başvuru merkezinin vizeye onay veya ret verme yetkisi bulunmamaktadır.

Fransa Vize Reddi S.S.S

Fransa Vize Reddi Nasıl Yapılır?

Fransa vize reddine itiraz bir dilekçe ile konsolosluk vize birimine yapılır. Vize departmanı gerek görürse ek belgeler isteyebilir. Vize red kararı kesinleşirse mahkemede dava açma hakkı saklıdır.

Fransa Vize ret Sebepleri Nelerdir?

Fransa vize ret kararı verilmesinin en önemli nedeni eksik ya da hatalı bilgi verilmesidir. Ayrıca geliri olmayan, yeterli mal varlığı bulunmayan, bir işi olmayan kişiler kısa süreli vize almakta zorlanır. Adli sicil kaydı olmayanlar, bir Schengen vize bölgesi ülkesinden sınır dışı edilmiş kişiler Fransa vizesi alamaz.

Fransa vize ret itiraz dilekçesi nasıl yazılır?

Fransa vize ret dilekçesi konsolosluk vize bölümüne hitaben yazılır. Belirtilen vize ret kararına gerekçeli olarak itiraz nedeni belirtilir ve kişisel bilgiler verilir.

Fransa vize randevu sayfamızı ziyaret ediniz.