Fransa Vizesi Aile Birleşimi 2023

Fransa Vizesi Aile Birleşimi

Fransa vizesi aile birleşimi için oturum izni alınması gerekiyor, oturum izni Fransa’da 90 gün üzerinde kalacaklar için gerekli olan ulusal D tipi vize alarak elde edilen haktır.

Fransa Schengen vizesi sadece 90 günü geçmeyen seyahatler için verilir dolayısıyla oturum izni almaya gerek yoktur ancak Fransa ulusal vizesi uzun süreli ikamet etmek isteyenler için verilen vize çeşididir.

Aile Birleşimi Vizesi Evrak Listesi

Ülkede uzun süredir yaşayan aile bireyinin yanına uzun vadeli gitmek isteyenlerin ya da eş ve çocuklarının yararlanabildiği aile birleşimi vizesi ayrıca Fransız vatandaşı ile evlilik yapılması halinde de geçerlidir. Fransa vizesi aile birleşimi için gerekli olan evrak listesi şu şekildedir;

 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş vize başvuru formu.
 • 10 yıldan eski olmayan, başvurudan itibaren en az 1 yıl geçerliliği bulunan ve iki boş sayfası olan pasaport.
 • Arkasına isim ve soy ismi yazılan beyaz fonlu, güncel 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Evlilik cüzdanının orijinali ve fotokopisi.
 • Başvuru sahibinin çocuk olması halinde doğum kayıt örneği.
 • Uçak rezervasyonu.
 • Noterden onaylanmış İngilizce ya da Fransızca tercümesi bulunan sağlık raporu.
 • İngilizce ya da Fransızca tercümesi bulunan apostilli adli sicil belgesi.
 • Acil hastane masraflarını kapsayacak şekilde düzenlenmiş en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Yabancı uyruklular için Türkiye’deki oturma izni fotokopisi.

Fransa’da Yaşayandan İstenen Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılan Fransa vizesi aile birleşimi başvurusu için Fransa’da yaşayan aile bireyinin de konsolosluğa sunması gereken evraklar vardır. Evraklar şunlardır;

 • 10 yıl içerisinde alınmış seyahatten itibaren en az 3 ay geçerli pasaportun orijinali.
 • 35 x 45 mm boyutunda biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Üst bölümü doldurulan OFII formu.
 • Fransa’da ikamet eden ait aile kayıt örneği.
 • Varsa noter tasdikli tercümesi bulunan evlilik akdi.
 • Varsa boşanmaya dair mahkeme kararı.

Özel İşlem Süresi Bulunmaz

Uzun süreli vize herhangi bir özel işlem süresi bulunmaz, Fransa vizesi aile birleşimi için yapılan başvuru her birey için ayrı gerçekleştirilir ve her bireyin durumuna göre değerlendirilir.

Konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak yapılan başvuru sonuçlanma süresi 1 ila 3 ay arasında değişir. Konsolosluk tarafından ek evrak talep edildiğinde ya da beklenmedik nedenlerden dolayı gecikmeler yaşandığında vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir.

Ulusal D Tipi Vize Kapsamında

Ulusal D tipi vize kapsamında bulunan Fransa vizesi aile birleşimi hakkı 1. derece aile bireylerinin Fransa’da yaşaması, vatandaşı olması ya da oturum hakkı bulunması ile elde edilir.

Aile birleşimi vizesi ile başvuru sahibi 90 günden daha uzun süre ülkede kalabilir ve yaşayabilir. Vize başvurusunun onaylanmasının ardından 3 ay içerisinde ülkeye giriş yapanlar Fransa’daki göç ofisine kaydını yaptırmak zorundadır.

Pandemi öncesi sadece konsolosluk ve büyükelçilik üzerinden yapılan başvuru süreci pandeminin ardından alınan karar sonucu vize başvuru merkezleri üzerinden kabul ediliyor.

Dil Yeterliliğini Talep Etme Hakkı

Türkiye’den yapılan Fransa aile birleşimi vizesi başvurusu için herhangi bir dil zorunluluğu bulunmaz ancak Konsolosluğun başvuru sahibinden ek evraklar ile birlikte dil yeterliliğini talep etme hakkı bulunur.

Fransa aile birleşimi vizesi için yapılan başvuruda başvuru sahibi ücret ödemek zorundadır ancak Fransız vatandaşı olan eş için vize ücreti söz konusu değildir. Vize başvuru merkezleri tarafından başvuru sürecinin ilerlemesi kısa süre içerisinde olumlu sonuçlanabilmesi için gerekli olan her türlü destek verilmektedir.

İstenen evrakların hazırlanmasından randevunun alınmasına ve vizenin sonuçlandığı ana kadar her türlü işlem ve her adımda başvuru sahibine yardımcı olunmaktadır.

Fransa Vizesi Aile Birleşimi 2023 S.S.S

Fransa Vizesi Aile Birleşimi 2023 Nasıl Alınır?

Fransa Vizesi Aile Birleşimi uzun süreli bir vize türüdür. Vize başvuru sahibi Fransa konsolosluklarından şahsen randevu almalıdır.

Fransa Vizesi Aile Birleşimi 2023 Kaç Günde Çıkar?

Fransa Vizesi Aile Birleşimi uzun süreli bir vize olduğundan sonuçlanma süresi 15-30 iş gününü bulabilmektedir.

Fransa Vizesi Aile Birleşimi 2023 Evrakları Nelerdir?

Fransa Vizeleri için ortak belgeler şunlardır: Fransa vize başvuru formu ve dilekçesi, Pasaport ve kimlik belgesi fotokopileri, Nüfus kaydı ve adli sicil belgesi, Gelir ve banka hesap özeti, Seyahat Sağlık sigortası, Otel ve ulaşım rezervasyonları. Bunlara ek olarak Fransa'daki aile bireyinin kimlik bilgileri, iş yeri bilgileri ve kalınacak konut bilgileri verilmelidir. Evlilik belgeleri düzenlenmelidir.

Fransa Vize Başvuru sayfamızdan bilgi alınız.