Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar 2023

Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar

Fransa’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri vize başvurusunda bulunmalıdır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile vizesiz ülkeye girişe imkanına sahiptir.

90 günü geçmeyen ziyaretler için başvurulması gereken Fransa Schengen vize başvuruları direkt olarak konsolosluklara yapılmaz. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden işlemler gerçekleştirilir.

Vize Başvurusunda Aranan Şartlar

Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması için verilecek olan kararda sorumluluk ve yetki tamamen Fransa Konsolosluğu’na aittir. Fransa vizesi için gerekli evraklar ulusal vize kategorisi ile Fransa Schengen vize kategorisine göre farklılık gösterir.

Vize almak için gereklilikleri ve şartları yerine getiren ile gerekli olan evrakları eksiksiz ve hatasız teslim eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak için başvuru yapma hakkına sahiptir. Vize başvurusunda aranan şartlar şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olmak.
 • Türkiye’de düzenli bir yaşantısının olması.
 • Belgeler ile ispatlanan şekilde düzenli bir gelir ve birikime sahip olmak.

Fransa Vize Kategorileri

Fransa vizesi için başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle randevu alması gerekir ardından Fransa vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak randevu günü başvuruya gidilmelidir.

Vize başvurusu yapacak olanların dikkat etmesi gereken en önemli konu, doğru vize türüne başvuru yapmaktır. Fransa’daki vize kategorileri;

 • Fransa turistik vize
 • Fransa aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Fransa iş, ticari vize ve fuar vizesi
 • Fransa kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • Fransa eğitim, öğrenci ve erasmus vizesi
 • Fransa öğrenci gezileri için vize
 • Fransa sağlık ve tedavi sebepli vize şeklindedir.

Evraklar 5 Başlık Altında Toplanır

Fransa’ya seyahat planları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusu yapabilmesi için gerekli olan evraklar beş başlık altında toplanır. Fransa vizesi için gerekli evraklar;

 • Her durumda hazırlanması gereken temel evraklar.
 • Seyahat ile ulaşım aracını gösteren evraklar.
 • Seyahat amacı ile birlikte konaklamayı kanıtlayan evraklar.
 • Başvuru sahibinin finansal durumunu gösteren evraklar.
 • Başvuru sahibinin çalışma durumunu gösteren evraklar olmak üzere beş temel başlık altındadır.

Temel evraklar dışında konsolosluk tarafından başvuru sahibinin durumuna göre destekleyici ek evraklar sunulması talep edilebilir.

Başvuruda En Önemli Olan Evraktır

Vize sürecinin başından sonuna kadar sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için atılması gereken en önemli adım Fransa vizesi için gerekli evraklar listesinin eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanması ve sürecin kusursuz şekilde yönetilmesidir.

Fransa vizesi başvurusu tamamlanmasının ardından herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması halinde genellikle 4 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Konsolosluğun belirtmiş olduğu sürekli 15 gündür.

Yoğun dönemlerde başvuru sürecinin sonuçlanması 15 günü bulmaktadır dolayısıyla vize başvurusunda bulunacak olanların bunu göz ardı etmeden işten sürecine başlaması gerekir.

Konsolosluk Şart Ve Gereklilikleri

Yapılan vize başvurularının hızlandırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak sağlık gibi özel ve acil durumlarda evrak ile kanıtlanması halinde başvuruya acil işareti konulur ve 1 ila 2 gün içerisinde başvuru sonuçlanır.

Fransa vizesi alabilmek için konsolosluğun belirlemiş olduğu şartlar ve gerekliliklerin sağlanması önemlidir. Şartlar ve gerekliliklerin yanı sıra Fransa vizesi için gerekli evraklar hatasız ve eksiksiz hazırlanıyor olması yapılan vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasın da önemli bir etkendir.

Yapılan vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından pasaport başvuru yapılan firma tarafından direkt olarak adrese kargolanır. Kargo talimatı verilmemesi halinde başvuru sahibi kimliği ile şahsen giderek sonucu alabilir.

Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar 2023 S.S.S

Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar 2023 Nelerdir?

Fransa Vizeleri için ortak belgeler şunlardır: Fransa vize başvuru formu ve dilekçesi, Pasaport ve kimlik belgesi fotokopileri, Nüfus kaydı ve adli sicil belgesi, Gelir ve banka hesap özeti, Seyahat Sağlık sigortası, Otel ve ulaşım rezervasyonları

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa kısa süreli vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine, uzun süreli vizeler için Fransa konsolosluklarına şahsen başvuru yapmak gerekir.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa kısa süreli vizelerinin çıkma süresi 5-7 iş günüdür. Hatalı ve eksik başvurularda bu süre uzayabilir.

Fransa Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.