Fransa Vizesi Nasıl Alınır? – 2023

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Yurtdışı tatil planı yapanlar açısından Fransa vizesi nasıl alınır sorusu en çok sorulan sorulardan biridir, vize başvuru sürecinde uygulanması gereken bazı prosedürler vardır.

Öncelikli olarak evrakların eksiksiz şekilde hazırlanarak randevu alınması gerekir. Ardından randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmak ve parmak izi vermek zorunludur, başvuru sahibi randevu tarihinde evrakları beyan etmelidir.

Vize Randevusu

Fransa vizesi için yapılan başvurularda pasaport dışında gerekli olan belgeler vize türüne göre değişiklik gösterir. Başvuru sahibi gerekli evrakları detaylı şekilde aslına uygun ve güncel olarak hazırlar.

Hazırlanan belgeler ile konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığı ile randevu oluşturulur. Herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşmamak için vize merkezine gitmeden önce randevu oluşturmak önem kazanır.

Pasaport Süresi

Fransa vizesi nasıl alınır sorusu ile birlikte başvurunun ne zaman yapılacağı sorusunun cevabı başvuru sahibi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Seyahatten en az 1, en fazla 3 ay öncesi başvurunun yapılması gerekir çünkü vize işlemleri birkaç hafta sürer bu yüzden başvuruların son ana bırakılmaması tavsiye edilir.

Fransa vizesi için başvuru yapacak olanların pasaport süresi seyahatin bittiği güne kadar en az 6 ay geçerli olmalıdır. Pasaportta kayıt işlemleri ve gümrük dışında vizenin basılması için en az iki boş sayfa bulunmalıdır.

Vize Başvurusu

Uzun süreli seyahatler için ulusal vize tipi olan D tipi vize başvurusu direkt Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Konsolosluğu’na yapılmak zorundadır. Diğer tüm vize türlerinde başvurular yetkili başvuru merkezleri aracılığı ile yapılır.

Fransa vizesi nasıl alınır sorusunu soran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize nereden alınacağı konusunda zaman zaman kafa karışıklığı yaşayabilir. Vize başvuruları alınmak istenen vize türüne göre iki farklı şekilde yapılır;

 • 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatler için başvurular vize yetkili merkezler aracılığı ile yapılır.
 • 90 günden daha uzun süre kalacak ya da uzun süreli oturum izni almak isteyenler D tipi vize başvurusunu konsolosluk ya da büyükelçiliğe bizzat yapmalıdır.

Vize Prosedürü

Schengen vizesi kategorisine dahil olan Fransa vizesi nasıl alınır sorusunu cevap verebilmek için başvuru sahibinin takip etmesi gereken prosedür şu şekildedir;

 • Vize başvurusu yapanların pasaportu başvuru tarihinden en fazla 10 yıl önce alınmış olmalıdır.
 • Pasaportun seyahatin bittiği güne kadar en az 6 ay kullanım süresi bulunmalıdır.
 • Pasaportta vize işlemlerinin yapılabilmesi için en az 2 sayfanın boş olması gerekir.
 • Sayfaları eksiksiz, yıpranmamış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Başvuru tarihinden itibaren en geç bir ay önce çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf gerekir.
 • Biyometrik fotoğrafta kişi durağan ve mimiksiz aynı zamanda makyajsız ve önden poz vermelidir.
 • Çekim esnasında yüz ile birlikte gözler kapanmamalıdır.
 • Vize başvuru formu eksiksiz şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Vize dilekçesi doğru şekilde prosedüre uygun hazırlanmalıdır.
 • Ulaşım bilgileri ve barınılacak yer eksiksiz şekilde ibraz edilmelidir.

Vize Çıkış Süresi

Çalışan ve işverenler ile öğrenci, ev hanımı ve emeklilerin gelir durumunu belgeleyen evrakları hazır olmalıdır. Fransa vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı dikkat edilmesi gereken detaylar göz önüne alınarak yapılan başvurunun incelenmesi sonucu ortaya çıkar.

Fransa seyahati gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belgeleri doğru ve eksiksiz şekilde teslim etmesi halinde yapılan vize başvurusu ortalama 15 iş günü içerisinde tamamlanır.

Ancak yapılan vize başvurusunda yaşanabilecek eksik evrak ya da yoğunluktan dolayı aksilikler dikkate alınarak seyahat planından yaklaşık bir ay önce işlemlere başlamak gerekir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır? 2022-2023 S.S.S

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa kısa süreli vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden, uzun süreli Fransa vizeleri için Fransa konsolosluklarından randevu almak gerekir.

Fransa Vize Ücreti Nedir?

Kısa süreli Fransa vizeleri için 80 Euro konsolosluk harç bedeli ödenir. 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vizeleri ortalama olarak 5-7 iş gününde sonuçlanır.

Fransa Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.