Fransa Vizesi Randevu

Fransa Vizesi Randevu

Fransa vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Fransa vizesi randevu alma işlemini Konsolosluğun yetkilendirdiği kurumlardan internet üzerinden, online şekilde almalıdırlar.

Fransa vizesi başvurusunun ön koşulu vize işlemleri için randevu alımıdır. Kişiler durumlarına uygun vize evraklarını hazırladıktan sonra evrakların ibrazı ve biyometri işlemi için Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezinde randevu tarihi ve saatinde bulunmalıdırlar. Fransa Konsolosluğu bütün vize işlemlerini akredite vize başvuru merkezleri aracılığı ile yürütmekte, başvuruları onlar aracılığı ile kabul etmektedir. Bununla birlikte vize sonucu hakkında yetki sahibi olan tek kuruluş Fransa Konsolosluğudur.

Online randevu sisteminin teknik sorunlardan dolayı çalışmadığı durumlarda randevular Konsolosluk aranarak alınmaktadır. Fransa vize işlemlerinde bölge ayrımı olduğundan ikamet ilinize göre randevuya gitmeniz gereken Konsolosluk temsilciliğini belirlemeniz gerekmektedir.
Fransa vizesi randevu işlemi Konsolosluk vize departmanı ile mülakat içermemektedir. Ancak Fransa Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır. Konsolosluk mülakatı istisnai bir durumdur ve vize reddi aldığınız veya alacağınız anlamı taşımamaktadır.

25.09.2014 tarihinden sonra Fransa’nın da dahil olduğu Schengen vize işlemlerinde parmak izi verme işlemi zorunlu hale getirilmiştir. ilk kez Schengen vizesi alıyorsanız mutlaka parmak izi işlemi için randevuya şahsen gelmeniz ve parmak izi ibrazında bulunarak biyometrik veri kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Fransa vizesi randevusu nereden alınır?

Aydın, İstanbul, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Düzce, Denizli, Edirne, İzmir, Kocaeli, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Uşak illerinde ikamet eden kişiler başvurularını İstanbul Başkonsolosluğuna diğer illerde ikamet edenler başvurularını Fransa Ankara Büyükelçiliğine yapmalıdırlar.

Fransa Konsolosluğunun birçok ilde temsilcilikleri bulunmaktadır. Konsolosluk görev alanını başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre göre belirlemektedir. Bu konuda bilgiyi Konsolosluk sitelerinden ve yetkili vize danışmanlık firmalarından alabilirsiniz.

Fransa vizesi randevu işlemi için randevuya şahsen gelmeniz gerekir ancak eğer son 5 yıl içinde aldığınız Schengen vizelerinden dolayı tanımlı parmak iziniz varsa vize randevusunda parmak izi verme işlemi yapmadan evrak teslimini üçüncü şahıs veya vize hizmeti veren kurumsal danışmanlık firmaları aracılığıyla da yapabilirsiniz. Son 5 yılda Fransa veya başka bir Schengen ülkesinden aldığınız vizede “VIS” ibaresi varsa parmak izi prosedüründen muaf tutulursunuz. Bununla birlikte başvuru merkezinde teknik sorunlardan kaynaklı problemler olabilir bu durumda Konsolosluk vize başvuru sahibinin parmak izi vermesini talep edebilmektedir.

Parmak izi tanımlı kişiler başvurularını aracı kurumlarla yapacakları durumda yetki yazısı verirler ve Fransa vizesi için hazırlanan gerekli evrakları içeren vize dosyası bu aracı kurumlar tarafından yapılabilir, işlemlerin takibi de bu kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir.

Fransa Vizesi Randevu S.S.S

Fransa Vize Randevu Nereden Alınır?

Fransa vize randevuları kısa süreli vizeler için yetkili vize başvuru merkezlerinden, uzun süreli vizeler için Fransa konsolosluklarından alınır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa kısa süreli vizeleri ortalama olarak 5 iş günü, uzun süreli vizeler 15 iş günü içinde sonuçlanır.

Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Kısa süreli Fransa vizeleri konsolosluk harç ücreti 80 Euro, vize başvuru merkezi hizmet bedeli 30 Euro'dur.

Fransa Vize Başvuru sayfamızı ziyaret ediniz.