fransa aile ziyaret vizesi
fransa aile ziyaret vizesi

Fransa Aile Ziyaret Vizesi

Fransa’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişilerin Fransa Aile Ziyaret Vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Diğer tipteki pasaportlara sahip olan kişilerin vize müracaatı yapmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat bu kişilerin de Fransa gibi ülkelerde konaklama süreleri az da olsa sınırlandırılmıştır. Yeşil, Gri veya Siyah pasaporta sahip olan kişiler Fransa sınırları içerisinde 1 senede maksimum 180 gün kalabilmektedirler. Her kalış da 90 günlük aralıklar ile yapılmaktadır. Sürenin dolmasının ardından ülkeden çıkılması gerektiği gibi, süre dolduktan sonra da tekrardan ülkeye giriş yapılamamaktadır. Yeniden giriş yapabilmek için öncelikle 90 gün daha beklemek gerekmektedir.

Fransa Aile Ziyaret Vizesi Hakkında

Umuma Mahsus isimli pasaporta sahip olan kişilerin Fransa’ya girebilmek için seyahat amaçlarına uygun olacak şekilde vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle de Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakların her birinin eksiksiz olarak temin edilmesi ve belirtilen tarihte kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Bordo pasaportlu vatandaşlar direkt olarak Fransa aile ziyaret vizesi gibi vize çeşitlerine başvuru yapabileceği gibi, Schengen vizesi ile de ülkeye giriş yapabilmektedir.

Schengen vizesi, çok sayıda Avrupa ülkesini kapsayan bir vize çeşididir. Bu nedenle Schengen vizesi almaya hak kazanan Bordo pasaport sahibi kişiler, tüm Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkelere rahatlıkla giriş çıkış yapabilmektedirler. Fakat bunun için de herhangi bir ülkenin konsolosluğu üzerinden Schengen vize başvurusu yapılmalıdır. Yapılacak olan başvurunun da ilk olarak giriş yapılacak olan ülkenin konsolosluğuna yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede alınacak olan Schengen vizesi ile Fransa dahil olmak üzere çok sayıda ülkeye vize süresi boyunca giriş yapılabilmektedir.

Fransa Vize Talebinde Hazırlanması Gereken Evraklar

Vize başvurusu yapacak olan kişilerden, vize tipine göre çeşitli evraklar istenmektedir. Fransa aile arkadaş ziyaret vizesi için yapılacak olan başvurularda da diğer vize başvurularında olduğu gibi başvuru sahiplerinden çok sayıda evrak ve belge istenmektedir. Fransa Konsolosluğu tarafından hazırlanması talep edilen bu belgelerin tamamının belirtildiği şekilde temin edilmesi ve sistem tarafından verilen randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Fransa Aile Ziyareti vizesi nedir

-Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan Bordo pasaportlarının geçerlilik süreleri büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Fransa aile ziyaret vizesi adlı vizenin bitmesinin ardından pasaportların 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Belirtilen süre, minimum değerdir. Bu nedenle sürenin daha uzun olması başvuruların değerlendirilmesini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca 10 ve 10 yıldan daha eski olan pasaportların da vize müracaatı yapmadan önce yenilenmesi gerekmektedir.

Pasaportların her birinin titiz bir şekilde kullanılmış olması gerekmektedir. Zarar görmüş ve kullanımı engelleyecek problemlere sahip olan pasaportlar Fransa Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde zarar görmüş ve deforme olmuş pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportların tamamının içerisinde en az 2 sayfalık bir boş alan bulunmalıdır. Bu boş alan, vize basımı için kullanılacaktır. Dolayısıyla konsolosluk tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

-Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa aile ziyaret vizesi için yapılacak olan başvurularda Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Bahsi geçen form, Schengen vizesi Başvuru Formu ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle Fransa vizesi almak için doldurulan form da Schengen Başvuru Formu olarak adlandırılabilmektedir.

Fransa Konsolosluğu tarafından bizzat hazırlanan formun içerisinde seyahatin sebebinin ve seyahatin planının anlaşılmasına yönelik çok sayıda soru yer almaktadır. Soruların hem seyahat ile ilgili hem de Fransa aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunan kişi ile ilgili olması, formun konsolosluk için büyük önem arz etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin bahsi geçen formu en doğru ve gerçekçi şekilde doldurması ve randevu tarihinde teslim etmesi gerekmektedir.

-Fotoğraf

Vize başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların ölçüleri Avrupa ülkelerin neredeyse tamamında aynıdır. Bu nedenle Fransa aile ziyaret vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin çektirecekleri fotoğrafların ölçülerinin 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Bu ölçülere uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Ayrıca randevu tarihinde teslim edilecek olan fotoğrafın da daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir. Son olarak da fotoğraf beyaz bir arka fon üzerine çekilmeli ve de çekim esnasında aksesuar kullanılmamalıdır. Bu şartlara uyum sağlamayan biometrik fotoğraflar Fransa Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle her türlü evrak belirtildiği şekilde hazırlanmalıdır.

-Fransa Vize Talep Dilekçesi

Vize Talep Dilekçesi, başvuru sahibi tarafından hazırlanmalıdır. Dilekçenin içerisinde davet eden kişi ile davet edilen kişinin akrabalık derecesi, davet eden kişinin iletişim ve kimlik bilgileri, seyahatin sebebi ve seyahat planı, konaklama ile ilgili bilgiler ve seyahatin kim tarafından finanse edileceğine dair bilgiler yer almalıdır. Bu bilgilerin eksik olarak hazırlanması halinde dilekçe Fransa Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

-Davetiye

Davetiye, Fransa sınırları içerisinde ikamet eden akraba veya yakın tarafından hazırlanmalıdır. Bu belge, Vize Talep Dilekçesi ile neredeyse aynı olacak şekilde hazırlanmaktadır. Tek farkı, davet eden kişi tarafından hazırlanıyor olmasıdır. Fransa’da oturum hakkı ve vatandaşlık almış kişi tarafından doldurulması gereken davetiyenin içerisinde davet eden kişinin şahsi bilgileri, adresi, mesleği gibi bilgiler yer almalıdır. Ayrıca davet edilen kişi ile ilgili kişisel bilgiler, seyahat planı hakkında detaylı bilgiler ve konaklama bilgileri de davetiye içerisinde belirtilmelidir. Sonrasında da davet eden kişi tarafından belge imzalanarak, gönderilmelidir. Fransa aile ziyaret vizesi için başvuru yapan kişinin de bu belgeyi randevu tarihinde ilgili kuruma teslim etmesi gerekmektedir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal duruma ilişkin olan belgelerin başında maaş bordrosu gelmektedir. Fransa’ya gidebilmek için başvuru yapan kişilerin son 3 aya ait olan maaş bordrolarını Fransa Konsolosluğu’na teslim etmeleri gerekmektedir. Alınan bordroların da bağlı bulunulan şirket yetkilisi tarafından kaşelenmesi ve de imzalanması gerekmektedir. Aksi takdirde hazırlanan belgeler konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Finansal duruma ilişkin olarak talep edilen bir diğer belge de Banka Hesap Dökümü’dür. İşlemlerin yapıldığı banka tarafından alınması gereken belge, randevu tarihinden maksimum 1 hafta önce alınmış olmalıdır. Daha önceki dönemlerde alınmış olan belgeler Fransa Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemekte ve başvuru sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Bu nedenle alınan ve hazırlanan belgelerin tamamının belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Başvuru yapacak olan kişinin ayrıca 1 haftalık Fransa gezisi için banka hesabında 3.000 TL bakiye bulunması gerekmektedir. Bu tutardan daha az olan miktarlar kesinlikle kabul edilmemektedir. Belirtilen tutar da, minimum değerdir. Bu nedenle kişinin kalma süresi arttıkça banka hesabında bulunması gereken değer de doğru orantılı olarak artmaktadır.

-Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Başvuru sahiplerinin meslekleri ile ilgili olarak SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi’ni temin etmesi gerekmektedir. İşveren Yazısı da hazırlanması gereken bir diğer evraktır. Bu yazı içerisinde Fransa aile ziyaret vize başvurusu yapan kişiye ilişkin bilgiler yer almalıdır. Başvuru sahibinin şirket içerisindeki görevi ve pozisyonu, şirketten aldığı maaşı, ne zamandır şirkette çalıştığı ve ne zaman şirketteki işinin başına geçeceği gibi bilgiler evrak içerisinde yer almalıdır. Son olarak da hazırlanan belgenin şirket yetkilisi tarafından imzalanması, kaşelenmesi gerekmektedir.

Fransa Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

Fransa Aile Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Fransa Aile Ziyareti Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır. Fransa’daki aile bireyinden davet mektubu gerekmektedir.


Fransa Aile Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Fransa Aile Ziyareti vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur.

.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Vizelerinin onaylanması işlemi tamamen Fransa Konsolosluğuna aittir. Vize merkezleri, vize sürecini takip etse de, vize sonucunda herhangi bir etkiye sahip değildir. Genel olarak 7 ile 15 iş günü arasında Fransa Aile Ziyareti Vizesi sonuçlanmaktadır.

.

  Fransa Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.