fransa öğrenci vizesi
fransa öğrenci vizesi

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaportu bulunanların Fransa öğrenci vizesi almaları gerekir. 180 gün içerisinde 90 gün aşmayan seyahatlerinde vize muafiyeti bulunan hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 günü aşan seyahatlerinde vize almak zorundadır.

Fransa vizesi için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Fransa’ya yapılacak olan seyahatin amacına göre Fransa vize türlerinden uygun olanı için başvuru yapılır. Vize uyum koşullarının sağlanarak istenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir.
Kısa süreli yani 90 günü aşmayan Fransa seyahatlerinde alınacak olan vize başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğuna yapılmamaktadır. Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ya da akredite seyahat acenteleri aracılığı ile işlemler yapılmaktadır. Ancak vize merkezlerinin vize başvurusu hakkında karar verme yetkisi yoktur. Bu yetki tamamen Fransa Konsolosluğuna aittir.

Fransa’ya eğitim amacı ile gitmeyi planlayan kişilerin uzun ya da kısa süreli olarak Fransa öğrenci vizesi alması gerekir. Dil eğitimi, lisans eğitimi ya da lisansüstü eğitim türlerinden hangisi için Fransa’ya gidilecek ise o amaca uygun vize prosedürlerinin yerine getirilmesi gerekir. Yanlış ve eksik yapılan işlemler nedeni ile vize başvuruları Fransa Konsolosluğu tarafından geri çevrilmektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi İşlemleri

Fransa’ya eğitim almak için gitmeyi planlayan öğrencilerin Fransa öğrenci vizesi alması gerekir. Eğitimin süresine göre alınması gereken vize türü değişmektedir. Öncelikle eğitimin ne kadar süreceği belirlenmeli ve en uygun vize kategorisi için başvuru yapılmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu Fransa Konsolosluğu tarafından reddedilebilir.

90 güne kadar olan eğitimler için kısa süreli Fransa öğrenci vizesi alınmalıdır. 90 günü aşan eğitim süreleri için ise uzun süreli öğrenci vizesi için başvuru yapılmalıdır. Her iki vize türünde de yapılacak işlemler ve hazırlanması gereken evraklar farklıdır. Eksik evraklar hazırlandığı zaman Fransa Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. Bu da vize çıkış süresini uzatır.

Fransa’da eğitim alacak olan öğrencilerin eğitim süresi 90 günü aşmıyor ise kısa süreli Fransa öğrenci vizesi için Schengen vize işlemlerini yapması gerekir. Ancak daha önceden farklı bir ülke için dahi Schengen vizesi alınmış ise yeni bir vize almalarına gerek kalmadan Fransa’ya giriş yapabilirler.

Yeşil pasaportu bulunan öğrencilerin de Schengen bölgelerine giriş – çıkışları serbesttir. Bu nedenle bu öğrenciler de 3 aylık eğitim süreleri için vize almalarına gerek kalmadan Fransa’ya giriş yapabilirler. Ancak 3 aydan daha uzun süre eğitim alacak olan öğrencilerin pasaportlarını bordo pasaporta çevirerek uzun süreli Fransa öğrenci vizesi almaları gerekir. Vize türlerinin tanıdığı haklar değişmektedir. Bu nedenle uygun olan vize türüne başvuru yapmak önemlidir.

Kısa Süreli Fransa Öğrenci Vize İşlemleri

Turistik amaçlar ile yapılan Fransa vize başvurularından pek bir farkı yoktur. 90 günü aşmayan dil eğitimleri ya da diğer eğitimler için Fransa’ya seyahat edileceği zaman kısa süreli Fransa öğrenci erasmus vizesi alınmalıdır. Diğer vize türlerinde davetiyelerin ibraz edilmesi gerekir iken, öğrenci vizesi başvurusunda okul kabul belgesi ile konaklama belgesinin ibraz edilmesi gerekir.

Kısa Süreli Fransa Öğrenci Vize Başvurusunda İstenen Belgeler

Pasaport: Vize başvurusu için pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Fransa vize işlemlerinin pasaporta işlenebilmesi için en az 2 sayfasının boş olması gerekir. Fransa seyahatinin bitimi itibari ile pasaportun en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. Daha önce alınmış olan vizeler var ise pasaportta bu vizelerin işlenmiş olduğu sayfaların fotokopileri ibraz edilmelidir.

 • Fotoğraf: Prosedürlere uygun olan 2 tane biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve boyutlarının 35 x 45 mm ölçülerinde olması gerekir.
 • Fransa Vizesi Başvuru Formu: İstenen şekilde doldurulmuş olan vize başvuru formu, Fransa öğrenci vize başvurularında en önemli belgelerden biridir. Vize başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Ayrıca verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi de istenir. Başvuru sahibinin yaşı -18’den küçük ise imza kısmına anne ve babasının imza atması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Öğrenci olanların Fransızca ya da İngilizce olarak alınan güncel öğrenci belgesi
 • Fransa’da eğitim alınacak okulun kabul davetiyesi
 • Çalışanların son 3 ayı gösteren maaş bordroları, sigorta kaydı, şirketin antetli kağıdına yazılan vize talep dilekçesi
 • Konaklama davetiyesi
 • Gidiş – dönüş uçak biletlerinin rezervasyon bilgileri
 • Seyahat süresini kapsayacak olan ve en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası ( Sigortanın Schengen Bölgesi için hazırlanması gerekir. )
 • Seyahat süresi boyunca masrafların karşılanacağını gösteren belgeler
 • Son 3 aylık banka hesap bilgilerini gösteren belgeler, bankanın imza sirküleri
 • Başvuru sahibi işyeri sahibi ise firmanın imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası ve ticaret sicil gazete fotokopisi
 • Var ise gayrimenkul tapularının fotokopisi
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Araç var ise aracın ruhsatı
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babası olmadan seyahat edileceğine dair noterden alınan muvafakatname, vukuatlı nüfus kayıt örneği, veliler tarafından imzalanan vize formları

Uzun Süreli Fransa Öğrenci Vize İşlemleri

Fransa’da eğitim almayı planlayan öğrencilerin 90 günü aşan seyahatleri için uzun süreli öğrenci vizesi alması gerekir. Gidiş amacının sertifika programı, üniversite eğitimi, dil kursu ya da yüksek lisans eğitimi olması fark etmez. 90 günü aşan her eğitim için uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır.

Yeşil pasaporta sahip olan öğrencilerin uzun süreli Fransa öğrenci vize başvurusu yapmadan önce pasaportunu standart pasaporta çevirmesi gerekir. Çünkü yeşil pasaport ile 6 ay içerisinde yalnızca 90 gün Fransa’da konaklama hakkı verilmektedir.

Uzun Süreli Fransa Öğrenci Vizesi İçin İstenen Belgeler

 • Pasaport: Geçerli pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Ayrıca başvuru tarihinden itibaren pasaportun en az 18 ay geçerliliği olmalıdır. Daha önceden alınmış olan vizeler var ise o sayfaların fotokopileri ibraz edilmelidir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan arka fonu beyaz 3 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • 2 tane uzun dönem Fransa öğrenci vize başvuru formu
 • Fransızca ya da İngilizce olarak alınmış olan öğrenci belgesi
 • Türkiye’den alınmış olan mezuniyet belgesi
 • Banka hesap cüzdanı ( Son 3 aylık hesap hareketleri )
 • Başvuru sahibi çalışan ise son 3 aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi
 • Fransa’daki okuldan gelen davet
 • Konaklamanın ilk 3 ayı için hazırlanmış olan davet belgesi
 • Gidiş –dönüş uçak rezervasyonunun fotokopisi
 • 18 yaşından küçük olan kişilerin anne ve babaları olmadan seyahat edeceklerini gösteren noter onaylı muvafakatname belgesi

İstenen belgeler eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile Fransa öğrenci vize başvurunu yapılır. Fransa Konsolosluğu belgeleri inceler ve eksiklik yok ise başvurunuzu olumlu olarak sonuçlandırır. Ancak belgelerde eksiklik olması durumunda Fransa Konsolosluğu tarafından ek evrak talebinde bulunulabilir.

Fransa Konsolosluğu tarafından yürütülen başvuru işlemleri 3 – 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak eksik belgeler ya da yanlış bilgiler olması durumunda Fransa öğrenci vize başvurusu reddedilebilir. Ayrıca konsolosluk tarafından ek belge talebinde bulunulabilir. Bu nedenle başvuruların seyahatten en az 15 gün önce yapılması önerilir.

Fransa Öğrenci Vizesi S.S.S

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Fransa Öğrenci Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır. Fransa’daki eğitim kurumundan kabul mektubu gerekmektedir.


Fransa Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Fransa Öğrenci  vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur.

.

Fransa Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa öğrenci vizesi için yapılan başvurular, 7 – 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Fransa Vize Ücreti  sayfamızı ziyaret ediniz.