fransa schengen vizesi
fransa schengen vizesi

Fransa Schengen Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’ya yapacakları seyahatlerle ilgili işlemleri, Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de oturan 3. Ülke vatandaşlarının Fransa’ya yapacakları seyahat için gerekli olan işlemler de, büyükelçilik ve konsolosluk tarafından yürütülmektedir. Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği, Fransa Schengen vizesi işlemleri için karar verme yetkisine sahip tek mercidir.

Fransa’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaporta sahip olan Türkiye vatandaşları, Fransa’ya giriş yapabilmek için Fransa Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorundadır.

Hususi (yeşil) Pasaport, Hizmet (gri) pasaport ve Diplomatik (Kırmızı ve Siyah) pasaporta sahip olan kişiler, 180 günde 90 gün ile sınırlı Fransa seyahatleri için, Fransa Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorunda değildir.

Fransa Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler

Fransa Schengen vizesi, 180 günde 90 günü aşmayacak sürede, Schengen Üye Devletlerinin sınırları dahilinde planlı seyahatleri veya bu sınırlardan gerçekleşen transit geçişleri kapsayan ‘kısa süreli vize’ türüdür.

Schengen Bölgesi Üye Devletlerinden biri de, Fransa’dır. Serbest dolaşım hakkı, Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkeler arasında olabilmektedir. Aynı zamanda Schengen vizesine sahip olan kişiler de, Schengen Bölgesine üye olan tüm ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir noktaysa; Schengen kuralları gereği, Schengen vizesine sahip olan kişiler, seyahatlerini vizesine sahip oldukları Schengen ülkesinden başlatmak zorundadır.

Fransa Schengen C tipi vizesi ve Fransa Schengen D tipi vizesi olmak üzere, 2 tür Schengen vizesi vardır. Fransa Schengen C tipi vize, kısa süreli vizelere verilen bir koddur. Tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize niteliğini taşır. Fransa Schengen C tipi vizesi olan bir kişiye, 180 günlük bir sürede en fazla doksan gün Schengen bölgesinde kalma hakkı verilmektedir. Fransa Schengen D tipi vize, gidilen ülkede uzun süre kalma hakkı veren bir vize türüdür. Schengen D tipi vizeler ulusal vizelerdir. . Bu tür bir vizeye başvurulduğu takdirde, o ülkede oturum ve çalışma izni hakkı da verilebilmektedir.

Fransa Schengen Vizesi Pasaport Özellikleri ve Geçerlilik Süresi

Fransa Schengen vizesi için kullanılacak olan pasaportun, seyahat bitiminde en az 6 ay geçerli olması zorunludur. Aynı zamanda pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması gerekmektedir. Sayfalarının yırtık ve eksik olmaması gerekir. Bazı Schengen vizesi başvuru işlemlerinde fotokopileri talep edilmektedir.

Fransa Schengen vizesi ücreti

Schengen Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Schengen bölgesi, Schengen Ülkeleri olarak adlandırılan 26 ülkeyi kapsamaktadır. Schengen Anlaşmasına taraf olan bu 26 ülke vatandaşları, kendi ülkesine ait sınırların dışında, Schengen bölgesi sınırları içerisinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Schengen ülkeleri ise şunlardır; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Malta, Çek Cumhuriyeti, – Danimarka, – Estonya, -Finlandiya, Norveç, Hollanda, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre ve Yunanistan. Bu 26 ülke, kısa süreli vize için ortak bir vize politikası uygulamaktadır. Bu ülkeler içinde yer alan İsviçre, Lihtenştayn, Norveç ve İzlanda, Avrupa Birliği üyesi olmamalarına rağmen Schengen bölgesine dahildir.

Fransa Schengen Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Fransa Schengen vizesi için başvurularda bulunurken, seyahat gerekçesi veya başvuru yaptığınız vize kategorisi ne olursa olsun, birtakım evrakların her durumda bulunması şarttır. Dikkatli bir şekilde okunmuş ve tamamı doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış, Fransızca veya İngilizce Schengen vize talep formu.

  • Pasaportun aslı; 10 yıldan daha eski olmamalı ve içerisinde 2 tane boş vize sayfası bulunmalıdır. Planlanmış olan dönüş tarihinden itibaren, 3 ay sonrasına kadar geçerlilik süresi olmalıdır.
  • Şu an kullanılan pasaportun ve varsa daha önceden alınmış, eski tüm pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (geçerlilik süreleri – kimlik bilgileri – varsa vizeli ve mühürlü tüm sayfalar, vb.).
  • Birlikte seyahat edilecek kişi veya kişilerin geçerli olan Schengen vizeleri, varsa yeşil pasaportları ya da vizeden muaf olan bir ülke (-Avrupa Birliği Ülkeleri- gibi.) vatandaşlığına dair kimlikleri varsa bu evrakların fotokopileri de dosyaya mutlaka eklenmelidir.
  • 2 tane fotoğraf; 2 tane yeni çekilmiş olan renkli biometrik fotoğraf.
  • Kimlik fotokopisi,
  • Banka hesap dökümlerinin yanı sıra, tüm seyahat süresi için geçerli olan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi tedavi ya da tüm acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30 bin € teminat tutarında, ‘’Schengen bölgesinde geçerlidir’’ ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası,
  • Fransa Schengen Vize Başvuru dilekçesi.

Fransa Schengen vizesi başvurusunda bulunurken, evrak ve dokümanların güncel olması gerekmektedir. Eski tarihli olan, süresi geçmiş, yıpranmış ve okunması olanaksız belgeler kabul edilmemektedir.

18 yaşından küçük başvuru sahipleri, Fransa Schengen vize başvurusunda yapacakları seyahatlerini ebeveynleri ile gerçekleştiriyorlar olsa bile, ebeveynlerinden alınmış olan noter onaylı muvaffakatnamenin ibrazı zorunludur. Aynı zamanda Fransa Konsolosluğu, gerek gördüğü hallerde ve durumlarda ek belge talebinde de bulunabilmektedir.

Ayrıca turistik gerekçe ile yapılan seyahatlerde, işverenlerden de sigorta evrakları talep edilmemektedir. Tıpkı diğer Schengen üye ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi Fransa’da, güncel şirket belgeleri ve özellikle orijinal faaliyet dokümanları talep etmektedir.

Fransa Schengen vizesi başvuruları, gerekli olan tüm evraklar teslim edildikten sonra, 3 ile 10 gün arasında neticelenmektedir. Bunun yanı sıra, Fransa Konsolosluğunun o esnadaki iş yoğunluğu veya ek belge talebinde bulunması ya da gerekli gördüğü hallerde başvuruyu yapan kişiyi mülakata davet etmesi gibi hallerde, bu süre 15 ile 20 günü bulmaktadır. Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği, Fransa Schengen vizesi sonucuna ilişkin karar verecek tek yetkili kurumdur.

Fransa Schengen Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Fransa Schengen vizesi başvuru formu, bütün kişisel bilgilerinizi içeren bir form özelliğindedir. Bu formda yazılan bilgilerin, diğer vize belgelerindeki belirtmiş olduğunuz bilgilerle uyumlu olması gerekir. Kimlik numarası ve pasaport numarasının doğru ve eksiksiz yazılması şarttır. Bu formun eksiksiz olarak doldurulması ve ilgili kutuların başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekir. Seyahat esnasında eşlik edecek olan aile fertleri içinde, ayrı ayrı başvuruda bulunulması ve form doldurulması gerekir.

Fransa Schengen vize başvuru formunun, yukarıda sağ üst köşesinde bulunan fotoğraf kısmına yapıştırılması gereken resmin, biyometrik standartta olması gerekmektedir. Kullanılan fonun beyaz olduğu, yüz kısmının net bir şekilde görüldüğü, 35X45 mm ölçülerinde bir fotoğraf kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılacak olan fotoğrafın, kişinin güncel halini yansıtması gerekir.

Fransa Schengen Vizesi Parmak İzi Verme Prosedürü

Schengen vizesi için başvuru işlemlerinde, 25 Eylül 2014’den itibaren ‘Parmak İzi Uygulamasına’ (VIS) başlanmıştır. Fransa Schengen vize başvurusu esnasında verilmiş olan parmak izi verisi, 5 yıl olmak üzere geçerlidir. Teknik nedenlerden dolayı parmak izi datasına ulaşılamadığı zamanlarda veya Fransa Konsolosluğu tarafından gerekli görüldüğü durumlarda, parmak izi işleminin tekrar yapılması gerekir.

Fransa Schengen Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası

Fransa Schengen başvuru şartlarında, diğer tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi seyahat sigortası yaptırmak zorunludur. Schengen seyahat sağlık sigortası, 30.000.000 Euro teminatlı şekilde yapılmaktadır. Seyahat esnasında yaşanacak tüm kazalar ve yaralanmalar ile diğer tıbbi acil müdahale durumlarına karşı alınan bir önlem niteliğindedir. Seyahat ile sağlık sigortasının kapsamı, Fransa veya Schengen bölgesinde gün geçirilen gün sayısı kadardır.

Fransa Schengen Vizesi S.S.S

Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Fransa Schengen Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır. Uzun süreli Schengen vizeleri için Fransa konsolosluğundan şahsen randevu alınmalıdır.


Fransa Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Fransa kısa süreli Schengen vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur. 30 Euro danışmanlık ücreti ek olarak alınır.

.

Fransa Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Schengen vizesi için yapılan başvurular, 7 iş günü  içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Fransa Vize Randevu  sayfamızı ziyaret ediniz