fransa transit vize

Fransa Transit Vize

Fransa’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle Fransa transit vize talebinde bulunmaları gerekmektedir. Fakat bu vize talebi yalnızca Umuma Mahsus pasaport hamilleri tarafından yapılmalıdır. Diğer 3 pasaport tipinden herhangi birine sahip olan kişiler bu uygulamaya tabii değildir. Bu nedenle yapılan uygulama yalnızca Bordo pasaportlu kişiler için geçerlidir.

Fransa Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında tüm pasaport sahiplerini kapsayacak şekilde bir vize muafiyeti antlaşması yapılmamıştır. Yapılan antlaşma Avrupa Birliği ile yapıldığı için, 3 pasaporttan herhangi birine sahip olan kişiler Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere giriş yaparken bu haklardan faydalanabilmektedirler. Fakat bundan farklı olarak, Bordo pasaport sahibi olan kişilerin böyle bir ayrıcalığı bulunmamaktadır. Bu nedenle ülkeye ne sebeple giriş yapılacak olursa olsun, kişinin öncelikle konsolosluklar vasıtası ile vize talebinde bulunması gerekmektedir.

Fransa Transit Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa’ya giriş yapabilmek için öncelikle seyahat sebebine uygun olacak şekilde vize tipinin seçilmesi şarttır. Eğer kişi kısa süreli bir aile ziyareti yapacak ise, aile ziyareti vizesi için başvuru yapmalıdır. Eğer ülkede uzun süreler kalınmayacak ve transit olarak ülkeden geçilecek ise Fransa transit vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bu nedenle yapılacak olan başvuruların tamamının seyahat sebebine uygun olması önemli bir şarttır.

Yapılan Fransa transit vize başvuruları ortalama olarak 10 iş günü içerisinde sonuca bağlanmaktadır. Fakat genellikle yaz dönemlerinde olmakla birlikte, başvuruların sonuçlanma zamanı uzayabilmektedir. Dolayısıyla yaz aylarında yapılan vize başvurularının sonuçlanması 20 iş gününü bulabilmektedir. Bu nedenle, vize başvurusu yapacak olan Bordo pasaport hamili kişilerin seyahat tarihlerinden en az 6 hafta öncesinden başvuru yapması gerekmektedir. Aksi takdirde sürecin uzaması halinde başvurular olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Fransa Konsolosluğu tarafından belirtilen yönlendirmelere uyulması halinde vize başvuru sürecinde herhangi bir problem meydana gelmemektedir.

Fransa Transit Vize Başvurusunda Kullanılan Evraklar

Fransa Transit Vize başvurusu yaparken, başvuru sahiplerinin bir takım evrakları hazır hale getirmesi gerekmektedir. Hazırlanan evrakların tümünün de, sistem tarafından verilen randevu tarihinde ilgili kuruma getirilerek, teslim edilmesi şarttır. Konsolosluk tarafından belirtilen evrakların tam olarak hazırlanmaması halinde de başvurular ilgili kurum tarafından reddedilebilmektedir. Bu tür durumlarda da kişinin tekrardan vize başvurusu yapması gerekmektedir. Dolayısıyla tekrardan vize ücretinin ödenmesi gerektiği için, başvuru sahiplerine maddi külfet oluşmaktadır.

Fransa transit vize nedir

-Biometrik Fotoğraf

Fransa, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle birliğe üye olan ülkelerin tamamında aynı özelliklere sahip olan fotoğraflar kullanılmaktadır. Dolayısıyla Fransa transit vize başvurusu yapan kişilerin 3.5cm x 4.5cm boyutlarında olan fotoğrafları temin etmesi gerekmektedir. 2 adet istenen fotoğrafın, daha önceki başvurularda kullanılmamış olması şarttır. Ayrıca, fotoğrafların güncelliğini koruması önemli bir husustur. Bu kriterlere uygun olmayan fotoğraflar, ilgili kurum tarafından yapılan kontroller sonucunda başvurunun reddedilmesine veyahut da sürecin uzamasına neden olmaktadır.

-Pasaport

Fransa transit vize başvurularında kullanılan pasaportların bazı şartlara uygun olması fazlasıyla önemlidir. Bu nedenle pasaportların 10 yıldan fazla süredir kullanılıyor olması halinde, başvuru yapmadan önce değiştirilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, başvuru sahiplerinin Fransa’dan ayrılmasından itibaren de pasaportların 3 ay daha geçerli olması şarttır. Kullanılacak olan pasaportların bu şartlara tamamen uygun olması esastır. Ayrıca Bordo pasaportun içinde de 2 sayfalık boş bir alan bulunmalıdır. Yapılan Fransa transit vize başvuruları olumlu şekilde sonuçlanınca, pasaport içerisinde vize basımı yapılmaktadır. Bu nedenle Fransa Konsolosluğu tarafından bu sayfalara ihtiyaç duyulmaktadır.

-Vize Başvuru Formu

Vize başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Form, Schengen vizesi alınırken doldurulan form ile aynı özellikleri göstermektedir. Bu sebeple her iki form da aynı isim ile anılabilmektedir. Formların içerisinde yer alan soruların tamamı, başvuru sahiplerinin seyahat amacını detaylı olarak öğrenebilmek amacı ile hazırlanmıştır. Bu sebeple konsolosluk tarafından hazırlanan soruların her birinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Formun alt kısmında imza bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm işaretlenerek, elektronik olarak imza atılmış olmaktadır. Bu sayede kişi vermiş olduğu bilgilerin tamamının gerçeğe uygun ve gerçek ile örtüşür olduğu garanti etmektedir. Dolayısıyla kesinlikle yanlış beyanda bulunulmaması gerekmektedir. Ayrıca çekilen biometrik fotoğrafların da sisteme yüklenebilmesi için 1 adet fotoğrafın ‘Scan’ edilmesi ve bilgisayara aktarılması gerekmektedir. Bu sayede fotoğraflar form üzerinde talep edildiği şekilde kullanılabilmektedir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Başvurularda Fransa Konsolosluğu tarafından istenen belgelerin bir kısmı da finansal duruma ilişkin olan belge kategorisinde yer almaktadır. Bu belgeler Banka Hesap Dökümü’nden ve Maaş Bordrosu’ndan oluşmaktadır. Dolayısıyla her iki belgenin de eksiksiz olarak ve belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Maaş bordrosunun ve hesap dökümünün son 3 aylık olması fazlasıyla önemlidir. Daha kısa süreleri kapsayan evraklar kesinlikle kabul görmemektedir. Ayrıca hesap dökümünün de teslim tarihinden en geç 1 hafta önce alınması şarttır. Hesabın güncel hareketlerinin görülebilmesi için, bu süreye önem verilmelidir. Ayrıca, her iki belgenin de imzalı ve de kaşeli olması gerekmektedir.

-Mesleki Durumu İlişkin Belgeler

Fransa transit vize başvurusu yapacak olan kişilerin hazırlaması gereken belgeler arasında mesleki belgeler de yer almaktadır. Bu sebeple başvuru sahiplerinin SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi adlı belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Arıca bu belgelerin de imzalı ve kaşeli olması şarttır. Aksi takdirde mesleki durumu gösteren belgeler sebebiyle problem çıkabilmektedir. Ayrıca İş veren İzin Yazısı da Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Bu belgenin de bağlı bulunulan kurum tarafından alınması gerekmektedir.

-Hazırlanması Gereken Diğer Evraklar

Yapılacak olan Fransa transit vize başvurularında ayrıca Adli Sicil Kaydı’nın temin edilmesi gerekmektedir. Bu belge de savcılık tarafından veya nüfus müdürlüğü tarafından verilmektedir. Fakat alınan belgenin üzerinde kişinin sicilinde herhangi bir problemin olmadığına dair bir yazı bulunması gerekmektedir. Bu yazı olmadan, belge kabul edilmemektedir. Bundan farklı olarak, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’nin de Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile alınması ve imzalanıp, kaşelenmesi gerekmektedir.

Başvuru yapan kişilerin temin etmesi gereken bir diğer evrak da sağlık sigortası poliçesidir. Bu poliçe, yetkili sigorta kuruluşları aracılığı ile elde edilebilmektedir. Yurt dışında ortaya çıkma ihtimali olan sağlık problemleri 30.000 Euro’ya kadar, sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle tamamen başvuru sahiplerinin güvenliğinin sağlanabilmesi amacı ile bu sigortanın yaptırılması büyük önem arz etmektedir.

Fransa Transit Vize Ücretleri

Fransa’ya giriş yapabilmek amacı ile gerçekleştirilen vize müracaatlarında ödenen ücretler bir takım farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılığın genel sebebi, başvuru yapılan vize tipidir. Uzun süreli vizelerde ödenen ücretler daha yüksektir. Fakat Fransa transit vizesi, kısa süreli vize kategorisi içerisinde yer aldığı için başvuru sahiplerinin ödemesi gereken ücretler oldukça düşüktür. Fakat yapılan vize başvurularının konsolosluk tarafından yapılan kontroller neticesinde iptal edilmesi halinde kişi tekrardan vize başvurusu oluşturmak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle de tekrardan vize ücretinin aynı miktar üzerinden gişeye yatırılması gerekmektedir. Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı vize ücretlerinin artmaması için başvuru yapmadan önce Fransa Konsolosluğu’na ait olan internet sitesi detaylı bir şekilde incelenmeli ve vize başvurusu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Fransa Transit Vizesi S.S.S

Fransa Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Fransa Transit Vizesi başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılır.


Fransa Transit Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Fransa kısa süreli Transit vizesi Konsolosluk harç ücreti 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro’dur. 30 Euro danışmanlık ücreti ek olarak alınır.

.

Fransa Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Transit vizesi için yapılan başvurular, 7 iş günü  içerisinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge talebi yapılacağı için vize çıkış süresi uzar.

.

Fransa Vize Ücreti  sayfamızı ziyaret ediniz